Dinozorları Volkanik Faaliyet Değil, Asteroit Çarpışması Öldürmüş

0
982
Sanatçının oluşturduğu bu görselde, büyük bir zırhlı dinozor olan Ankylosaurus magniventris, 66 milyon yıl önceki bir asteroit çarpışmasına şahit oluyor. Fabio Manucci

Yeni bir çalışmada bulunanlara göre dinozorları öldüren şey volkanik faaliyet değil, bir asteroit çarpışması olmuş.

Bilim insanları, büyük dinozorlar da dahil olmak üzere Dünya’daki tüm yaşamın yaklaşık %75’ini yok eden ve 66 milyon yıl önce meydana gelen bir kitlesel yok oluş olayına tam olarak neyin sebep olduğunu çözmek için onlarca yıldır uğraşmıştı. Bazıları, sebebin volkanik faaliyet olabileceğini düşünmüştü. Fakat yapılan yeni bir çalışma, ana sebebin dev bir asteroit olduğunu gösteriyor.

Bilim insanları, dev Chicxulub çarpışma kraterini meydana getiren bu çarpışmanın, söz konusu yok oluş olayına katkıda bulunan önemli bir etmen olduğunu biliyordu (krater, Meksika’nın güneydoğusundaki Yucatán Yarımadası’nda yer alıyor). Fakat hemen hemen aynı zamanlarda meydana gelen volkanik faaliyetler, gezegenimizdeki koşulları değiştirip canlıların ölümüne yol açan şeyin ne olmuş olabileceğine dair soru işaretleri meydana getirmişti.

Evvelsi gün yayınlanan yeni araştırmada Imperial College London, Bristol ve University College London üniversitelerindeki araştırmacılar, Dünya üzerindeki yaşamın yaklaşık %75’inin o zamanlarda yok olmasının temel sebebinin volkanik faaliyetler değil; bu asteroit çarpışması olduğunu göstermişler. Çarpışma, Dünya’nın iklimi ve ekosistemleriyle önemli etkileşimler oluşturmuş.

Chelsea Gohd/Space. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here