Dinozorların Arasında Yaşamış ‘Çılgın Canavar’

0
1913
Adalatherium. Andrey Atuchin

3 hafta önce Vertebrate Paleontology bülteninde yayımlanan ve 66 milyon yıllık acayip bir memeliyi tarif eden araştırma, Gondwana süperkıtasının güneyinde yaşamış memelilerin evrimsel tarihine ilişkin yeni fikirler sunuyor. Gondwana süperkıtası, günümüzdeki Afrika, Güney Amerika, Avustralya, Antarktika ve Hint alt kıtası ile Arap Yarımadası’nı kapsıyordu.

Madagaskar dili ve Yunanca’da “çılgın canavar” anlamına gelen Adalatherium adı verilen bu canlı, mükemmel şekilde korunan ve neredeyse eksiksiz olan bir iskelete göre tanımlanmış. İskelet, güney yarımkürede dinozorlar yok olmadan önce keşfedilen en eksiksiz memeli iskeleti.

20 yıl boyunca yürütülen araştırma; Adalatherium‘un, Kretase döneminde yaşamış kır faresi veya fare boyutundaki memelilere göre bir “dev” olduğunu gösteriyor.

Hayvanın “acayip” özellikleri arasında; diğer çoğu memeliden daha gövdesel bir omurga, (bugün çoğu memelide görüldüğü gibi) gövdenin altına tıkıştırılmış kuvvetli kollarla beraber (günümüzdeki timsahlara benzer) daha yayılı bir konumda bulunan kaslı ön uzuvlar, bir tavşanınkine benzeyen ön dişler ve (yaşayan veya yok olmuş) bilinen bütün memelilerinkinden tamamen farklı arka dişler ile burnun üst kısmındaki kemiklerde tuhaf bir boşluk yer alıyor.

Taylor & Francis Grup. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here