Dişi geyikler 9 yaşına geldiğinde neredeyse kurşun geçirmez oluyor

Talih her zaman cesurdan yana değildir.

Erkek geyikler hızlı yaşayıp 5 yaşına kadar ölürken, bazı dişi geyiklerin 20 yaşına kadar olgunlaştığı biliniyor.

Alberta Üniversitesi’nden ekolojist Henrik Thurfjell dişi geyiklerin nasıl bu kadar uzun yaşayabildiğini öğrenmek istedi. Dişi geyikler doğaları gereği mi daha dikkatliydi, yoksa zamanla avcılardan sakınmayı mı öğreniyordu? Batı Kanada bölgesindeki 49 dişi geyiğe (“inekler” olarak isimlendiriliyorlar) GPS donanımlı tasmalar yerleştiren ve 6 yıl boyunca gözlemleyen Thurfjell ve arkadaşları yanıtı buldu: Her ikisi de.

Araştırmada en uzun yaşayan “inekler” hayata daha açıkgöz başladı. Aynı zamanda yaşlandıkça daha dikkatli hale geldiler. Giderek daha sessizleşmeye, av pozisyonuna düşme veya duyulma ihtimalini azaltmak için daha kısa mesafelerde hareket etmeye başladılar. Bununla birlikte yol kenarlarına yaklaştıkça sıkı orman örtüsünü kamuflaj olarak kullandılar, hatta genel olarak yollardan uzak durmakta kendilerini geliştirdiler.

Geyikler muhtemelen farklı saldırı türlerine adapte olarak başka stratejiler de geliştirebilir. Görünüşe bakılırsa okçuluk sezonunda engebeli arazilerde daha fazla vakit geçiriyorlar, bu durumda okçuların atış menziline yaklaşması zorlaşıyor olabilir.

Yaşlandıkça, dişi geyiğin bir avcı tarafından yakalanma olasılığı azalıyor. Thurfjell’in New Scientist’e yaptığı yoruma göre bazıları insanlardan kaçmakta öyle ustalaşıyor ki neredeyse kurşun geçirmez hale geliyor.

The New York Times, erkek cinsinin niçin dişiler kadar yaşamadığını birkaç sebeple açıklıyor. İlk olarak erkekler daha fazla avlanılıyor ve kendi bölgelerine giriş yapan rakip erkekleri andıran yapay çağrılarla kandırılabiliyor. Ek olarak dişi cins gruplar halinde yaşıyor, bu sayede dişi bir geyik avcılara hedef olan hemcinslerini izleyerek bu durumdan tecrübe kazanabiliyor.

Araştırmanın yazarları bu yeni bilgilerin çiftçiler ve onların mahsulünü yiyen geyikler arasındaki gerginliği azaltmasını umuyor. Thurfjell’in önerisine göre çiftçilerin gruptan sadece bir veya iki geyiği vurması ile diğerleri o alandan uzak durulması gerektiğini öğrenebilir. Nihayetinde hem geyikler hem de insanlar bu durumdan karlı çıkacaktır.

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir