Disney gerçekçi göz animasyonlarını nasıl yapıyor?

Yanıt: Gözleri sonuna kadar açarak!

Disney koca gözlü prensesleriyle bilinir ama araştırmacılar göz animasyonlarını daha gerçekçi kılmanın bir yolunu buldu. Geçtiğimiz hafta bir konferansta, Disney ve ETH Zurich için çalışan bilgisayar grafik bilimcileri, gözleri 3B olarak yakalayan ve aslına sadık biçimde yeniden oluşturabilen bir yöntem geliştirdiklerini duyurdular.

Disney Research Zurich ve ETH Zurich’te bilgisayar grafiği alanında doktora yapmakta olan Pascal Bérard, bu tekniğin göz modellemek için gereken zamanı azalttığını ve gözün gerçekçiliğini artırdığını söyledi.

Bir gözün yakalanması yaklaşık 20 dakika sürüyor ve aktörün başı sabitlenmiş halde sırt üstü yatmasını gerektiriyor. Işıklar açılıp kapatılırken birden çok kamera gözü kaydediyor. Gözbebeğinin açılıp kapanmasını ve bu sırada irisin (gözün renkli kısmının) deforme oluşunu kaydetmek için ışık değiştiriliyor. Kameralar bunlara ek olarak korneanın (gözün iris ve gözbebeğini kaplayan şeffaf kısım) biçimini, skleranın (gözün akı) ve irisin rengini ve ayrıntılarını yakalıyor.

 

 

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...

Bir cevap yazın

Abonelikle İlgili Konular İçin abone@doganburda.com

Eksik Sayılar İçin okurhizmetleri@doganburda.com

Müşteri Hizmetleri (212) 478 0 300

Danışma Hattı (212) 410 32 00

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir