NASA Bir Uzay Giysisinin Tomografisini Çekiyor

0

Bilgisayarlı tomografi (CT) taraması yıllardır tıbbi gizemlerden mumyaların ölüm sebebini bulmaya kadar birçok alanda kullanıldı. Mekanik hataların, örneğin araba kazalarının araştırılmasında da kullanılan tomografi şimdi de uzay kıyafetlerini inceliyor.

NASA, Houston Methodist hastanesindeki bilgisayarlı tomografi aygıtının masasına İtalyan astronot Luca Parmitano’nun uzay kıyafetini yatırdı. Parmitano, 16 Temmuz 2013’te yaptığı uzay yürüyüşünün yarısında büyük bir tehlike atlattı. Yürüyüşün tam ortasında Parmitano’nun kaskının içine su dolmaya başladı. Yürüyüşü kısa kesen Parmitano az daha uzayda boğuluyordu.

Dışarıyı göremediği için Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) hava kilidinden el yordamıyla içeri girdiğinde, Parmitano’nun kaskının içinde bir litreden fazla su birikmişti. NASA, geçtiğimiz yılın Aralık ayında olay raporunu yayınladıysa da, işi garantiye almak için şimdi bir uzay kıyafetinin (Parmitano’nun olay sırasında giydiği değil) tomografisini çekecek ve Parmitano’nun uzay kıyafetindeki pompanın tıkanmasına neyin yol açtığını öğrenecek.

Tarama prosedürünü izleyen Parmitano, Associated Press’e “Daha önce hiç ameliyat masasında yatan uzay kıyafeti görmemiştim. Bu benim için ilk,” dedi. NASA, sorunun sebebini hâlâ açıklamadı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz