Dogmatik Olmayan İnsanlar, Kararsız Oldukları Zaman Daha Fazla Bilgi Arıyor

0
Dariusz Sankowski/Pixabay

Görüşleri konusunda dogmatik (inaksal) olmayan insanlar daha fazla bilgi arıyor ve bunun sonucunda, siyasetle alakalı olmayan basit konularda bile daha doğru yargılarda bulunuyorlar.

Araştırmacılar PNAS bülteninde yayımlanan bulgularının, insanları katı görüşler barındırmaya iten düşünme kalıplarındaki değişimlere işaret ettiğini söylüyor.

Araştırmaya College London Üniversitesi’nde başlayan ve şimdilerde Almanya’daki Max Planck Enstitüsü’nde doktora adayı olan birinci yazar Lion Schulz, şöyle söylüyor: “Anekdotsal biçimde; görüşüne göre dogmatik insanlar kendi fikirlerini değiştirebilen bilgilerle daha az ilgileniyorlar. Fakat bunun, onlar için yüksek önem taşıyan belli bir görüş sebebiyle mi; yoksa belli görüşleri aşan daha temel süreçlerin iş başında olmasından mı kaynaklandığı belli değil.”

Dogmatik insanlar, dünya görüşlerinin mutlak bir gerçeği yansıttığı inancıyla karakterize ediliyor ve fikirlerini değiştirmeye sıklıkla direnç gösteriyorlar; örneğin, taraftarlık meseleleri söz konusu olduğunda. Bu eğilim; kutuplaştırıcı siyasi, bilimsel ve dini tartışmalar yoluyla sosyal etkiler meydana getirebiliyor. Fakat dogmacılığa yön veren algısal unsurlar hâlâ yeteri kadar anlaşılmış değil.

College London Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz