Geçmiş Olayların Anıları, Yaşlandığımız Zaman Bile Çoğunlukla Doğru Kalıyor

0
1081
Psikoloji Bilimi Birliği

Yaşlanma ve hafıza arasındaki karmaşık ilişkiler üzerinde çalışan araştırmacılar, yaptıkları kontrollü bir deneyde, insanların geçmiş olaylara yönelik detayları %94’lük şaşırtıcı bir doğrulukla hatırlayabildiğini bulmuşlar; yaş hesaba katıldığı zaman bile… Psychological Science bülteninde yayımlanan sonuçlar; detaylar zamanla kaybolma eğilimi gösterse bile, geçmiş olaylar hakkında anlattığımız hikayelerin doğru olduğunu öne sürüyor.

Çalışmanın baş yazarı ve Baycret Rotman Araştırma Enstitüsü’nde (RRI) eski yüksek lisans öğrencisi olan Nicholas Diamond, “Bilim insanları arasında hafızanın doğruluğuna ilişkin genel karamsarlık ve tek seferlik olaylara dair anıların güvenilmez olduğuna yönelik yaygın görüş göz önüne alındığında, bu sonuçlar pek çok kişi için şaşırtıcı” diyor.

Bu çalışmanın parçası olarak ankete katılan ve hafıza bilimcilerin de içinde bulunduğu yaklaşık 400 akademisyen, hafızanın en iyi ihtimalle %40 doğru sonuç verdiğini tahmin etmiş ve bu rakamın, yaşlı katılımcılar arasında veya olaylardan sonra daha uzun miktarda zaman geçtiğinde çok daha düşük olmasını beklemişler.

Çalışmanın eş yazarı, Toronto Üniversitesi’nde sinirbilim ve psikoloji profesörü ve RRI’de kıdemli bir bilim insanı olan Brian Levine, “Bu çalışma, hafıza doğruluğunun esasında normal koşullar altında epey iyi olduğunu ve biz yaşlandıkça istikrarını koruduğunu gösteriyor” diyor. “Bu sonuçlar, sağlıklı yaşlanmadaki hafızanın anlaşılması yönünden faydalı olacak.”

Psikoloji Bilimi Birliği. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here