DSÖ Destekli Çalışmaya Göre Yüz Maskeleri, COVID-19’un Yayılışını %85 Azaltabilir

0
864
Shutterstock

Dünya Sağlık Örgütü’nün ısmarladığı yeni bir inceleme çalışmasına göre sosyal mesafe, yüz maskeleri ve göz koruması; hem hastane ortamında hem de toplumun genelinde COVID-19’un yayılışını azaltabilir.

Çalışmada, diğer insanlardan en az 1 metre uzakta durmanın, koronavirüs enfeksiyonu ihtimalini %82 azalttığı ve 2 metre mesafenin ise çok daha etkili olabileceği bulunmuş.

Yüz maskesi takmak ve kumaş yüz örtüsü giymek de halk arasında COVID-19’dan korunmayla ilişkilendirilmiş; aynısı, sağlık çalışanları için de olmuş fakat N95 maskeleri, diğer maske tiplerine göre hastane ortamında daha büyük koruma sağlamış. İnsanların belki de burun ve ağız koruması kadar fazla düşünmüyor olabildiği göz koruması da, yazarlara göre hem toplum içinde hem de hastane ortamında ilave faydalar sağlayabilir.

Fakat araştırmacılar, yüz maskeleri ve göz korumasına yönelik bulguların, sınırlı kanıtlara dayalı olduğunu belirtiyor. Ayrıca genel olarak, çalışmada incelenen uygulamaların hiçbiri COVID-19’a karşı tam koruma sağlamamış.

Rachael Rettner/Live Science. Ç: O.Z.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here