DSÖ: ‘Endişe Verici’ Yeni Koronavirüs Çeşidine Karşı Daha Sert Cevap Verilmeli

0
SARS-CoV-2’nin (küçük, küresel görünümlü yapılar) bulaştığı izole hücrenin taramalı elektron mikroskobu görüntüsü. NIAID/Flickr/CC by 2.0

Dün Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa kolu tarafından yapılan açıklamada, yeni koronavirüsün geçtiğimiz günlerde keşfedilen çeşitlerinin oluşturduğu endişe verici durumla mücadele için daha fazlasının yapılması gerektiği belirtiliyor.

DSÖ Avrupa bölge müdürü Hans Kluge, mevcut durumu “salgının seyrinde bir taşma noktası” şeklinde niteliyor.

Yeni yıl her ne kadar aşılar gibi “yeni fırsat ve araçlar” sunsa da, Avrupa’da yükselen vaka sayıları ve COVID-19‘a sebep olan bu virüsün yeni alt türleri de görülüyor.

“İçinde bulunduğumuz durum endişe verici; yani kısa bir zaman dönemi içerisinde, bazı ülkelerde görülen dikey artış çizgisini düzleştirmek için şimdiye kadar yaptıklarımızdan daha fazlasını yapmalı ve halk sağlığı önlemleriyle sosyal tedbirleri yoğunlaştırmalıyız” diyor Kluge ve büyük oranda, ilk olarak İngiltere’de keşfedilen yeni çeşidi kastediyor.

Virüslerin zamanla değişmesi doğal bir durum olsa da ve bu yeni çeşidin daha ciddi belirtilere sebep olduğu düşünülmese de, DSÖ Avrupa’ya göre virüsün “bulaşıcılığının artmış olması”, halen endişe verici olduğu anlamına geliyor.

“Kontrolü artırarak virüsün yayılışını yavaşlatmadan, halihazırda baskı altında bulunan sağlık tesisleri üzerinde yükselen bir etki meydana gelecek” diyor Kluge.

Hem İngiliz çeşidi, hem de Güney Amerika’da ortaya çıkan diğer çeşidin daha bulaşıcı olduğuna inanılıyor.

Kluge’ın öne sürdüğü ve “hepimizin aşina olduğu” önlemler; genel maske kullanımına uymayı, sosyal toplantıları kısıtlamayı, fiziksel mesafeyi korumayı ve el yıkamayı sağduyulu ancak yoğunlaştırılması gereken tedbirler şeklinde listeliyor.

Fransa Haber Ajansı. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz