Kilonuzu Korumak İçin Her Gün Ne Zaman Egzersiz Yapmanız Gerekiyor?

0
Fotoğraf: Daniel Reche/Pexels

Egzersiz yapmaya zaman bulmak hiç de kolay olmayabilir. Bu sebeple birçok insan, boş zaman bulur bulmaz araya hızlı bir koşu veya spor seansı sıkıştırıyor. Fakat araştırmalara göre yaptığınız egzersizden en yüksek faydayı sağlamak istiyorsanız, her gün aynı saatte yapmanız gerekiyor. Vücudunuz, bu program için size minnettar olacak.

ABD’deki Brown Alpert Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çalışan araştırmacıların önderliğinde ve 2019 yılında yürütülen bir çalışma, şafak vaktinde koşmanızın veya alacakaranlıkta bisiklet sürmenizin önemli olmadığını gösteriyor. İstediğiniz şey kilo vermekse, önemli olan şey tutarlılık.

ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı, sağlıklı kalmak için haftada iki buçuk saat orta dereceli fiziksel faaliyet yapmamızı öneriyor.

Üstelik bir dakikada orada, bir dakika burada değil; her seansta kalbinizi güm güm attıran en az 10 dakika egzersiz yapmanız gerekiyor.

Söylemeye gerek yok fakat oldukça fitseniz ve sağlığınız iyi durumdaysa, muhtemelen bu koşulu karşılıyorsunuzdur. Fakat kilosunu düşük tutmada sorun yaşayan çoğu kişi, ihtiyaç duyduğu egzersiz miktarına ulaşmada sıklıkla sorun yaşıyor.

2019 yılında yapılan bu çalışmada araştırmacılar, kilo vermek için egzersiz yapan 375 kişinin fiziksel faaliyetlerine yönelik anket sonuçlarını kullanmış ve günün aynı zamanında yapılan orta ila yoğun derecede egzersiz ile egzersiz yapılarak harcanan süre miktarı arasında güçlü bir bağlantı olduğunu bulmuşlar.

Gönüllülerin yaklaşık yarısı sabahçıymış. Bu durum, çalışmayı yürüten bazı bilim insanlarının yaptığı önceki bir çalışmaya göre değerlendirildiğinde, güne başlamadan yapılan fiziksel faaliyetin en iyisi olduğunu gösterebilir.

Fakat her gün aynı saatte otobüs durağına yürümek sayılmıyor. Kalbinizi hızlı biçimde attıran bir egzersiz yapmanız lazım.

Mike McRae/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz