DSÖ, Havadan Bulaşmayla İlgili Yeni COVID-19 Rehberini Yayınladı; Değişen Fazla Bir Şey Yok

0
Shutterstock

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), COVID-19’un yayılışında havadan giden su damlacıklarının rolüne ilişkin güncellenmiş rehberini yayınladı. Fakat kurumun konu üzerine sergilediği duruş pek değişmedi.

Havayla bulaşma, hastalığın aerosol adı verilen parçacıklar yoluyla yayılma potansiyeli barındırabileceği anlamına geliyor. Bu parçacıklar, kişi alanı terk ettikten sonra havada gezinebiliyor.

Bugün yayınlanan yeni rehberde DSÖ, COVID-19’un yetersiz havalandırılan, kalabalık iç mekanlarda havadan geçmesinin “elenemeyecek bir ihtimal olduğunu” söylüyor. DSÖ daha önce, yeni koronavirüsün hava yoluyla bulaşmasının, yalnızca hastane ortamlarındaki belirli tıbbi işlemler sırasında bir endişe sebebi olduğunu söylemişti (bir hastanın, solunum tübüyle entübe edildiği zamanlardaki gibi).

DSÖ lokantalarda, koro çalışmalarında ve spor salonlarında vuku bulan vakalara yönelik bazı raporların, havayla bulaşma ihtimalini akla getirdiğini kabulleniyor. Fakat DSÖ, öksürük ve hapşırıklarda çıkan daha büyük damlacıklar yoluyla veya kirlenmiş yüzeyler aracılığıyla gerçekleşen diğer tipteki bulaşların, bu vaka kümelerini halen açıklayabileceğini söylüyor. Rehberde ayrıca, laboratuvar ortamında hava kaynaklı bulaşmaya yönelik bulgular inceleniyor ancak laboratuvar şartlarının, gerçek dünyayı yansıtmayabileceği belirtiliyor.

Rachael Rettner/Live Science. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz