NASA, Ay ile Mars’ı Dünyalı Mikroplardan Korumak Üzere Yeni Kurallar Belirledi

0
NASA

NASA, insanların uzayda yolculuk kabiliyeti geliştikçe Ay ve Mars’ı (ve Dünya’yı) bulaşlardan korumak üzere yeni önlemler belirledi.

Ajans bugün, Ay ile Mars’a çift yönlü yapılacak insanlı ve robotik görevlere yönelik yeni gereksinimlerin detaylandırıldığı iki tane NASA Ara Yönergeleri (NAY) yayınladı. Bu yönergeler, söz konusu gezegenlerin Dünya kaynaklı olabilecek ve nihayetinde bilimsel araştırmalarda girişim yapabilecek muhtemel biyolojik bulaşmalardan korunması amacıyla çıkarılmış. Buna ek olarak, herhangi bir muhtemel maddenin Mars’tan Dünya’ya getirilmesi de önlenmek isteniyor.

Yeni duyurulan NAY’lardan biri de, gelecekte Ay’a gerçekleştirilecek görevlerde ileri biyolojik bulaşmayla ilgili muhtemel sorunu ele alıyor (Dünya’dan başka bir gezegene taşınan bulaşma). İkinci NAY ise Mars ile ilgili ve hem ileri, hem de geri bulaşmayı kapsıyor (başka bir kozmik cisimden Dünya’ya getirilen türden).

NASA yetkililerinin söylediğine göre bu NAY’lar, üç belirli bilim topluluğunun çıkarlarına göre oluşturulmuş. Bu topluluklar ise bilim topluluğu, insan keşif topluluğu ve ticari topluluk.

Chelsea Gohd/Live Science. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz