Düdüklü Tencere Bombası Nasıl Çalışır ?

0
Düdüklü tencere bombası
Düdüklü tencere bombası

‘İçindekiler basınç altında patlayabilir’ sözü hiç bu kadar doğru olmamıştı. Düdüklü tencerede yemekler buharla ısıtılır ; bu işlem , iç basınç artırılarak buharın 100°C ’nin üzerinde çıkarılarak yapılır.Düdüklü tencere bombası işte bu sıcaklık artışını patlama gücünü artırmak için kullanılır.

Düdüklü tencere bombası tıpkı Boston Maratonunda kullanılan bomba gibi (ve 24 Eylül 2016’da New York’ta patlatılan bomba gibi) tipik bir barut patlamasında hızla genişleyen gazları alır ve onları daha sıkı bir atmosfer basıncı altında tutar ve sonuç basınçlandırılmamış kapta bulunan baruttan çok daha şiddetli olur.

O halde bu fikir nereden geliyor?Bunu belirlemek oldukça zor. 2004 yılında Amerikan Ulusal Güvenlik Bakanlığı‘nın yayınladığı rapora göre bu bombanın Cezayir ve Hindistan’daki birçok isyancı ve militan guruplar tarafından kullanıldığı açıklanmıştır.2010’dan sonraki raporda ise Afganistan, Nepal ve Pakistan’da da kullanıldığı belirtilmiştir.

Düdüklü tencere patlayıcıları hakkındaki son raporlarda Boston Maratonundaki bombalamanın El-Kaide’nin İngilizce dergisi Inspire’da da yer alan düdüklü tencere bomba tarifiyle bağlantılı olduğu görülmüştür.Fakat bombanın tasarımı El-Kaide’nin de öncesine dayanmaktadır. 1971’de, patlayıcı içerikli kötü şöhretiyle bilinen The Anarchist Cookbook’da düdüklü tencere bombalarının patlayıcı potansiyelinden bahsedilmişti.

Düdüklü tencere bombası oldukça uzun bir tarihe ve farklı kullanıcı listesine sahip.Hindistan’da Kaşmir’de bulunan gruplarla birlikte Maocular tarafından, 2000 yılında Fransa’da Cezayirli gruplar tarafından, Yunanistan’da ise geçen ocak ayında anarşistlere karşı kullanılmıştır.Bomba yapımında kullanılan malzemeler pahalı ve zor bulunacak türden değildir.Ayrıca bomba yapım talimatları da kolaylıkla bulunabilmektedir. Bu sebepten ötürü bu tarz bir bombayı her hangi spesifik bir gruba mal etmek, mermilerin sadece Amerikan askerleri tarafından kullanıldığını söylemek kadar saçmadır.

Saldırının anlaşılmasında ve incelenmesinde, bombanın yapılışı hariç her yere bakılabilir.


Çeviren:Elçin Tekeli

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz