Bu Robot Tank, Sivrisinekleri Lazer ile Öldürecek

0
Lazer ile Sivrisinek Öldüren Hareketli Robot Bu, sivrisinekleri lazer ile öldüren küçük bir robot.

Cılız sineksavarınızı kenara atacak!

Lazer ile Sivrisinek Öldüren Hareketli Robot Bu, sivrisinekleri lazer ile öldüren küçük bir robot.
Lazer ile Sivrisinek Öldüren Hareketli Robot
Bu, sivrisinekleri lazer ile öldüren küçük bir robot.

Sinek raketleri çok daha ilkel bir döneme ait ilkel aletler. 21. yüzyılda sivrisineklerle savaşacak bir insana lazer lazım. Evet gerçekten. Lazerler. Hatta küçük bir tankın üzerindeki lazerler.

Shephard Media çalışanı Max Rotor’un dediği gibi Lazer ile Sivrisinek Öldüren Hareketli Robot hem harika hem de bir o kadar saçma.

Rotor, Lazer ile Sivrisinek Öldüren Hareketli Robot’u Quill or Capture adlı tuhaflıklar ve sonları temalı bir blog için inceledi. Bu blog Shephard Media’nın savunma haberleri arasına girdi.

Bu böcek öldüren robot Lei Shen adlı ev robotları için lazerli navigasyon aletleri üreten Çinli bir firma tarafından üretildi.

Rotor haberi şu şekilde yayımladı;

Aslında, genellikle ev temizleme robotlarında görülen, 2 boyutlu olarak çalışan lazer darbeleri kullanılarak bir nesne veya bir yüzeyin uzaklığını anlamaya yarayan teknolojiyi (LIDAR) alıp küçük bir insansız kara aracına monte ettiler ve üzerine sivrisinek öldüren bir lazer eklediler. Bir LeiShen temsilcisi, hala satış yapmaları gerektiğini ancak bu robot fikrini sıtma ve zika virüsü görülebilen hastanelere, okullara ve diğer halka açık kurumlara sunduklarını söyledi. Nesne tanıma ve izleme algoritması sayesinde bu öldüren robot sivrisinekleri tanıyor ve anında lazer ışını gönderiyor. Şirket bu robotun saniyede 30 veya 40 sivrisineği öldürdüğünü iddia ediyor ve bunlar oldukça etkileyici rakamlar. Hatta yanlış çevrilmediğinden emin olmak için bu rakamları 2 kez kontrol ettim.

Bu olanaksız bir yüksek başarı oranına benziyor.

Çok daha güçlü askeri lazerler bile kamyonları ve insansız hava araçlarını daha uzun sürede yakıyor.

Ancak sivrisinekler çok küçük yaratıklar ve buradaki asıl zorluk “lazer sivrisineği öldürür mü” den ziyade üç düzine sivrisinek kendiliğinden lazerin yolu üzerinde sıralanacak mı” sorusuna cevap vermektir.

Lazer ile Sivrisinek Öldüren Hareketli Robot (ismini yazmaktan asla yorulmayacağım) sivrisineklerden kaynaklanan hastalıklara kesinlikle yeni bir çözüm getiriyor. Haşereleri yenmek insanların uzun zamandır peşinde olduğu bir hırs. Belki de sonunda lazerler sivrisineklerin varlığını sonsuza kadar ortadan kaldıracak teknolojidir. 


Çeviren: Diclehan Karakaya

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz