Dünya Çapında Kaydedilen En Olağanüstü Isı Dalgaları

0
196
Fotoğraf: coffeekai/iStock

Dört gün önce yayımlanan yeni bir çalışmada, dünya çapında kaydedilen en şiddetli ısı dalgaları gösteriliyor. Üstelik bunlardan bazıları, onlarca yıl önce neredeyse hiç fark edilmemiş.

Bristol Üniversitesi öncülüğünde yürütülen araştırma, iklim değişimi kötüleştikçe gelecekte meydana gelecek ısı dalgalarının daha sıcak olacağını da gösteriyor.

Geçtiğimiz yaz Kuzey Amerika’nın batısında kaydedilen ısı dalgası rekor seviyelere ulaşmış. Kanada’nın Lytton köyünde sıcaklıklar 49.6 °C ile tüm zamanların en yükseğine çıkarak, önceki zirveye göre 4.6 °C’lik bir artış sergilemiş.

Science Advances bülteninde yayımlanan yeni bulgular, çok daha şiddetli olan fakat çoğunlukla rapor edilmeyen dünya çapındaki beş diğer ısı dalgasını da ortaya çıkarıyor.

Bristol Üniversitesinde iklim bilimci olan baş yazar Dr. Vikki Thompson şöyle aktarıyor: “Kanada ve Birleşik Devletler’de görülen son ısı dalgası dünyayı şoke etti. Fakat yeni çalışmada, son birkaç on yıllık dönem içerisinde çok daha yüksek noktalara ulaşıldığını gösteriyoruz. İklim modellerini kullanarak, uç noktalı ısı olaylarının büyüklüğünün önümüzdeki yüzyılda artabileceğini de keşfettik; bölgesel ortalama sıcaklıklar ile aynı oranda.”

Isı dalgaları, en yıkıcı olağanüstü hava olaylarından birisi. Yüzlerce ölüme sebep olan Kuzey Amerika’nın batısındaki ısı dalgası, şimdiye kadar Kanada’da kaydedilen en ölümcül hava olayı. Isı dalgalarıyla bağlantılı olan kontrolsüz orman yangınları da geniş çaplı altyapı hasarına ve tarımsal ürün kaybına yol açtı.

Fakat olağanüstü ısı dalgalarının yerel sıcaklıklara göre nasıl değiştiğini hesaplayan araştırmacılar, şimdiye dek görülen en yüksek ısı dalgalarının sırasıyla Güneydoğu Asya (Nisan 1998, 32,8 °C), Brezilya (Kasım 1985, 36,5 °C) ve Güney ABD’de (Temmuz 1980, 38,4 °C) kaydedildiğini gösteriyor.

 

 

 

 

Kaynak: Bristol Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here