Dünya’nın Çekirdeğini Saran Gizemli Yapılar

1
ABD Ulusal Argonne Laboratuvarı

Dün yayınlanan bir araştırmaya göre Dünya’nın çekirdeği etrafında kıvrılan sıcak ve yoğun madde öbekleri, önceki araştırmaların ileri sürdüğünden çok daha yaygın.

Deprem verilerinin çözümlenmesine yönelik geliştirilen yeni bir yöntem ile, daha önce gezegenin çekirdeğiyle çekirdek kabuğu (manto) arasındaki sınırda tespit edilen ve kıta boyutunda olan bölgelerin çok daha fazla miktarda oldukları bulunmuş.

Bu öbeklerin ne olduğu hâlâ bilinmiyor; magma, çekirdekten sızan erimiş demir veya başka bir şey olabilirler. Fakat bu maddelerin bulundukları yere dair daha detaylı bir haritayla, Dünya’nın iç kısmının derinliklerinde meydana gelen jeolojik süreçleri daha iyi anlayabiliriz.

Çekirdek sınırı, Dünya’nın yüzeyinin yaklaşık 2.900 kilometre altında bulunuyor. Buraya ulaşmak imkansız; bu yüzden, aşağıda şartların nasıl olduğunu öğrenmek istiyorsak yaratıcı olmamız lazım. Neyse ki Dünya, bağırsaklarını incelemeye yarayan dahili bir araçla beraber geliyor. Bu araç ise depremler.

Depremlerin ve sarsıntıların, gezegenin içindeki farklı madde tiplerinde farklı şekilde yayılması; sismologların, Dünya’nın iç kısmının bileşimini ve haritasını çıkarmasına olanak sağlıyor.

Michelle Starr/ScienceAlert. Ç: O.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz