Dünya’nın En Büyük Güneş Enerjisi Santralinde Yangın!

0
PRIMM, NV - FEBRUARY 20: The Ivanpah Solar Electric Generating System is seen in an aerial view on February 20, 2014 in the Mojave Desert in California near Primm, Nevada. The largest solar thermal power-tower system in the world, owned by NRG Energy, Google and BrightSource Energy, opened last week in the Ivanpah Dry Lake and uses 347,000 computer-controlled mirrors to focus sunlight onto boilers on top of three 459-foot towers, where water is heated to produce steam to power turbines providing power to more than 140,000 California homes. (Photo by Ethan Miller/Getty Images)

PRIMM, NV - FEBRUARY 20:  The Ivanpah Solar Electric Generating System is seen in an aerial view on February 20, 2014 in the Mojave Desert in California near Primm, Nevada. The largest solar thermal power-tower system in the world, owned by NRG Energy, Google and BrightSource Energy, opened last week in the Ivanpah Dry Lake and uses 347,000 computer-controlled mirrors to focus sunlight onto boilers on top of three 459-foot towers, where water is heated to produce steam to power turbines providing power to more than 140,000 California homes.  (Photo by Ethan Miller/Getty Images)

Movaje Çöl’ündeki Ivanpah Güneş Enerjisi Santrali içinde bulunan aynalar yüzünden büyük sorunlar yaşadı.  Geçtiğimiz mayıs ayında, dünyanın en büyük güneş enerjisi santralinde küçük bir yangın meydana geldi. Yangın dolayısıyla santral şu anda kapasitesinin yalnızca üçte biri kadar hizmet sağlayabiliyor.

Ivanpah’daki aynaların muntazam düzenlenmesiyle güneş ışınları kazanlara yansıtılır, bu da buhar oluşumuna neden olur ve türbinleri çalıştırır. Bu yolla birçok güneş enerjisi panelinin çalışması sağlanır.

Ancak, ABD Haber Ajansı Associated Press’ın bu talihsiz olayla ilgili yaptığı habere göre Ivanpah’daki bazı aynalar yanlış konumlanmıştı. Bu nedenle de Güneş Işınları yanlış noktalara odaklanmış ve elektrik kablolarının alev almasına sebep oluşmuşlardı.

Çalışanların ve itfaiye ekiplerinin yaklaşık 20 dakikada alevleri söndürmelerine rağmen santraldeki birçok alet eridi ve yandı. Santralin tekrar ne zaman tam kapasitede çalışabileceği ve mevcut durumun California’nın elektrik talebini karşılamada olumsuz bir etki yaratıp yaratmayacağı ise belirsizliğini koruyor.


Diclehan Karakaya

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz