Bu Tasmalı Dron Askeri Üsleri Koruyabilir

0

tethereye

Küçük dronlar yetersiz uçuculardır. Yalnızca kısa sürelerle havada kalabilir ve rüzgârda savrulurlar. Bu bir dronu havada gezinen bir nöbetçi olarak kullanmayı hayal edenler için hiç ideal değil, ancak daha iyi bir yol var: kablo. Bir drona tasma takılarak yükseklerde gözetleme yapabilen bir bekçi köpeğine dönüştürmek mümkün. Mekanik yuvasında güvenli bir şekilde şarj olabilirken, esnek mesafelerde de uçabiliyor.

Bu, AeroVironment firmasının Kablolu Göz’ü, bütün aksamı bir kutu içerisine paketlenmiş, 45 metre yükseklikten 24 saat gözetleme yapabilme vaadi olan bir dört pervaneli.

AeroVironment, Birleşik Devletler Terörle Mücadele Teknik Destek Bürosu’nun (CTTSO) Kablolu Göz’ü incelemekte olduğunu duyurdu. Dronda normal ve kızılötesi kameralar bulunuyor. Video şifreli bir kanal üzerinden gerçek zamanlı olarak paylaşılabiliyor. Kablo drona enerji sağlıyor, böylece dron neredeyse süresiz çalışabiliyor. Kutu ise hava uçuş için tehlikeli olduğunda ona barınak sağlıyor. Daha kalıcı bir kamera yerleştirmenin anlamlı olmadığı olası bölgelerde çok sayıda Kablolu Göz’ün şüpheli hareketleri izleyebileceği düşünülüyor.

Daha önce başka dron kutularının yanı sıra başka bağlı dronlar da görmüştük. Kablolu Göz teknolojinin oldukça basit bir kullanımı gibi görünüyor. Metnin yazarı Kelsey Atherton, gelecek 10 yıl içerisinde bu dronların Amerikan üslerinin sınırlarını gözetleyebileceğini tahmin ediyor.


Bülent Bilgili

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz