Dünyanın En Büyük Yenilenebilir Enerji Parkı, Singapur Büyüklüğünde Olacak

0
990
Ryan Searle/Unsplash

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Salı günü dünyanın en büyük yenilenebilir enerji parkı olacağını söylediği ve 30 gigawatt elektrik üretmesi beklenen yapının temelini attı.

Batı Gujarat’ın Kutch bölgesinde yer alan ve 72.600 hektarlık bir alanı kapsayan (Singapur boyutunda) bu dev projede güneş panelleri, güneş enerjisi depolama birimleri ve rüzgar türbinleri bulunacak.

Enerji parkının yanısıra bitişikteki bir tuz arındırma (desalinasyon) tesisinin de açılışını yapan Modi, “Bu karma yenilebilir enerji parkı, dünyadaki en büyük enerji parkı olacak ve 30.000 megawatt enerji üretecek” diyor.

“Enerji güvenliği ve su güvenliği, 21’nci yüzyılda hayati önem taşıyor” diyor Modi. “Bugün Kutch’da açılışı yapılan ve yenilenebilir enerji parkı ile tuzdan arındırma tesisinin yer aldığı bu iki büyük proje, bu iki şeye de ulaşma yönünde attığımız birer adım niteliğini taşıyor.”

Modi’nin doğduğu eyalette başlatılan bu enerji projesi, Hindistan’ın 2022 itibarıyla 175 GW ve 2030 itibarıyla da 450 GW yenilenebilir enerji üretme hedefinin büyük bir kısmını meydana getirecek.

70 yaşındaki Modi, parkın ayrıca dünyanın ikinci en kalabalık ülkesinin karbondioksit yayılımlarını her yıl 50 milyon tona kadar azaltmasına yardımcı olacağını söylüyor.

Tuzdan arındırma tesisinde, Pakistan sınırındaki kurak bölgede yaşayan 800.000 insan için günde 100 milyon litre su işlenebilecek.

Fransa Haber Ajansı. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here