Dünyanın En İnce Güneş Pili Üretildi!

0

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden bir grup mühendis sahip olabileceğimiz en ince ve en hafif güneş pilini geliştirdi. 

Güneş pilleri fotovoltaik madde tabakalarından ve cam benzeri maddelerden yapılır. Ancak ekip normal üretim yöntemlerinin aksine pilin sahip olması gereken bütün tabakaları aynı anda yaptı ve bu şekilde maddelerin performanslarındaki kaybı önlemiş oldu. Peki piller nasıl bu kadar ince oldu?

Üretim saç telinin 50’de 1’i incelikte. Ekip ilk aşamada farklı maddeler içeren pili bir sabun baloncuğunun içerisine yerleştirdi. Ancak ince ve hafif olması her zaman iyi değil. Mühendislerden  Joel Jean güçlü bir nefes alışımızda onları yutma tehlikesi ile karşı karşıya olabileceğimizi söylüyor. Ancak bu işin şakası.

Hafif olmasının bir avantajı ise enerji harcamaksızın daha fazla enerji gelirinin olacak olması. Piller her bir gramda 6 vat enerji sağlıyor. Bu silikon bazlı güneş pillerinin tam 400 katı.

Sıra laboratuvar çalışmalarının gerçek hayata uygulanmasında. Vladimir Bulović de dediği gibi bir mucizeyi gerçekleştirmek asla kolay değildir. Bu yüzden henüz ekibin önünde uzun bir yol var.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz