Dünyanın ilk röntgeni

0

Belki bilmiyordunuz ama 8 Kasım, Uluslararası Radyoloji Günü. Alman fizikçi Wilhelm Röntgen 1895’te bu gün kazayla x ışınlarını keşfetti. British Library bu büyük keşfin öyküsünü şöyle anlatıyor:

Röntgen kısmen boşaltılmış bir cam tüpün içindeki endüksiyon bobininden geçen elektrik ışınlarının izlediği yol üzerinde çalışıyordu. Tüp siyah kâğıtla kaplı ve oda tümüyle karanlık olduğu halde, flüoresan maddeyle kaplı bir perdenin bu ışınlar tarafından aydınlatıldığını fark etti. Daha sonra, bu ışınların birtakım nesnelerin içinden geçebildiğini öğrendi. Kendi elini ışınların önüne koyduğunda, perdede etin şeffaf, kemiklerinse opak göründüğünü gördü. Sonra perdenin yerine bir fotoğraf plakası yerleştirerek bu görüntüyü yakaladı. İşte bu sıra dışı keşif böylece gerçekleşti. Artık vücudun iç yapısını, cerrahi müdahale olmaksızın görmek mümkündü.

Aşağıda, çekilmiş ilk tıbbi röntgen filmini görüyorsunuz. Bu, Röntgen’in karısının eli; koca alyansı hemen göze çarpıyor. X ışınlarının keşfi Röntgen’e Nobel Ödülü kazandırdı.

GE firması da Uluslararası Radyoloji Günü’nü kutlamak için gelişigüzel birçok nesnenin içini MR, CT ve X ışını yöntemleriyle görüntüleyip bir galeri oluşturmuş. Bu etkileyici galeriye http://www.geseeinsideit.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz