Dünya’nın Manyetik Kutupları, Yer Değiştirmek İçin Geç Kaldı

2

Manyetik alan kaymaya başladı.

Dünyanın manyetik alanı, kutupları değiştirme konusunda epey becerikli. Gezegenin tarihi boyunca kutuplar pek çok kez yer değiştirdi, kuzey ile güney tersine döndü.

Dünya son 20 milyon yıl içinde her 200.000 ila 300.000 yılda bir kutup değişimi yaşadı ve başarılı olan değişimler arasında, kutuplar bazen ters dönmeye ve sonra yeniden eski haline gelmeye kalkıştı.

Kutuplar, yaklaşık 40.000 yıl önce böyle bir teşebbüste bulunup başarısız oldu. En son yaşanan tam dönüşüm, yaklaşık 780.000 yıl önce gerçekleşti. Bu yüzden, sabit bir kutup değişim kalıbına göre biraz geç kaldık.

Gezegenin manyetik alanı şimdiden değişiyor. Bu durum, kutupların yer değiştirmeye hazırlanıyor olduğu anlamına gelebilir. Değişimin ufukta olduğunu henüz onaylayamasak da, durum olasılık dahilinde.

Dünya tarihini düşündüğünüz zaman, kutupların ters dönmesi tamamen sıradışı bir olay değil. Ancak bu defa, insanlık için ciddi sonuçlar barındırıyor olabilir.

Bilim insanları, manyetik alan kayması üzerinde çalışma yapmak üzere uydu görüntüleri ve karmaşık hesaplamalar kullanmaya başlayıp, kutup kaymasının eli kulağında olup olmadığına karar vermeye çalıştılar.

Bilim insanlarının bulduğuna göre, erimiş haldeki demir ve nikel, Dünya çekirdeğinin kenarındaki ikiz kutbun enerjisini düşürüyordu. Gezegenin manyetik alanı burada üretiliyor.

Ayrıca, kuzey manyetik kutbunun özellikle çalkantılı ve tahmin edilemez bir durumda olduğunu buldular. Eğer manyetik bloklar yeteri kadar güçlü hale gelir ve ikiz kutbu yeterince zayıflatırsa, kutuplar resmî olarak yer değiştirecek.

Tekrardan, bu değişimin yakın zamanda gerçekleşmesi kesin olmasa da, Dünya’nın çekirdeğindeki bu faaliyet, söz konusu değişimin yakın gelecekte mümkün olduğunu akla getiriyor. Peki, kutupların yer değiştirmesi bizim yaşamlarımızı nasıl etkileyecek?

Dünyanın manyetik alanı, gezegeni güneş ışınlarından ve kozmik ışınlardan koruyor. Bu koruyucu kalkan, kutuplar yer değiştirdiği zaman normal kabiliyetinin onda birine kadar küçülebilir.

Yer değiştirme süreci yüzyıllar sürebilir ve bütün bu zaman boyunca radyasyon, gezegene normalden daha fazla yaklaşabilir.

Sonunda bu radyasyon Dünya yüzeyine ulaşabilir ve bazı bölgeleri yaşanamaz hale getirip, buradaki bütün türlerin yok olmasına sebep olabilir.

Ancak bunlar yaşanmadan önce, manyetik alanın zayıflamasıyla birlikte yörüngede dolaşan uydular bu durumdan etkilenebilir. Uydular geçmişte bu gibi radyasyonlara maruz kaldığı zaman bellek hatası ve diğer hasarlar meydana gelmişti.

Manyetik alan korumasının azalmasıyla uydularda meydana gelen hasarlar, elektrik şebekelerini kontrol eden uydu zamanlama sistemlerini etkileyebilir.

Bu şebekeler bozulabilir ve uzmanların onyıllar boyunca sürebileceğini tahmin ettiği, dünya çapındaki elektrik kesintilerine yol açabilir.

Elektrik şebekeleri çalışmadığı zaman, cep telefonlarını, ev aletlerini ve çok daha fazla şeyi kullanamayabiliriz. Birdenbire kesilen elektrikler yüzünden, hastaneler yedek güç kaynakları bulmak için mücadele edebilir ve çok sayıda yaşam tehlikeye girebilir.

GPS teknolojisi de tehlikeye girebilir ve bu durum, askerî operasyonlardan tutun da yol bulma kabiliyetimize kadar her şeyi etkileyebilir.

Ek olarak, özerk taşıtlar, yapay zeka ve hızlı şekilde ilerleyen diğer yeniliklerle birlikte, teknolojiye her gün daha bağımlı hale geliyoruz.

Kutup değişimi gerçekleştiği zaman, bu yenilikler günlük yaşantımızın sıradan bir parçası olabilirler ve karışıklık yaşama ihtimalimiz artabilir.

Verilerin her şeyi yönettiği bir çağda yaşadığımız doğru. İletişim kurma şeklimizden gezinme şeklimize ve hükümetlerimiz ile ciddi tesislerimizin işleme şekline kadar her şey, verileri gönderme ve depolama şeklimizde yatıyor. Bu yüzden eğer dünyanın uyduları hasar görürse veya işlevsiz hale gelirse, bildiğimiz yaşam sonsuza kadar değişebilir.

Ancak bu bir kıyamet günü tahmini değil. Kutuplar, bir noktada kaçınılmaz olarak yeniden yer değiştireceği için, bu ihtimali önceden peşin olarak kabul etmemezi, onun için hazırlanmamıza olanak sağlar.

Öncelikle uydu şirketleri, kutup değişimiyle mücadele etmek için uyduların nasıl hazırlanacağı konusunda birbiriyle fikir paylaşıp işbirliği yapmaya başlayabilirler.

Hükümet ve üniversite araştırmacıları, çabalarını, uç noktadaki radyasyona ve uzaydaki hava durumuna dayanmak üzere özel olarak tasarlanmış yeni uydular geliştirmeye odaklayabilirler.

Hükümetler, iş çevreleri ve topluluklar, eylem planları oluşturmak için bir araya gelebilirler.

Enerji depolama yolları bulabilir ve halkın kutup değişimi konusunda eğitilmesini sağlayabilirler. Böylece bu durum gerçekleştiğinde, yaygın bir panik yaşanmamış olur.

Dünya’nın kutupları milyonlarca yıldır yer değiştiriyor ve öngörülebilir bir gelecekte de böyle yapmaya devam edecekler. Yapabileceğimiz en iyi şey şimdi hazırlanmak. Bu sayede söz konusu durum bir sonraki kez gerçekleştiğinde hazır oluruz.

 

 

 

 

Futurism

2 YORUMLAR

  1. “Dünyanın manyetik alanı, gezegeni güneş ışınlarından ve kozmik ışınlardan koruyor. Bu koruyucu kalkan, kutuplar yer değiştirdiği zaman normal kabiliyetinin onda birine kadar küçülebilir.” => Yoksa bu değişim esnasında o zaman yaşayan ve bu kozmik ışınlardan kurtulan canlıların evrim geçirmesine mi yol açtı? Homo Sapiens dahil! Sadece amatörce bir tahmin.

  2. Metin çok doyurucu,teşekkür ederim.Ama n’olur “tekrardan” yazmayın.Ya ‘tekrar’ya da ‘yeniden’…Lütfen.Değerli bir metnin ışıltını siliyorsunuz!Lütfen…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz