Dünyaya En Uzak Gök Ada Bulundu

0
Evden çok uzaklarda bir gökada

Bugüne kadar gözlemlenen onaylanmış en uzak gök ada, CANDELS (Yakın-kızılötesi Derin Gök adalararası Kozmik Gözlem Birliği) araştırmasındaki gök ada tarlasının Hubble görüntüsünde tespit edildi.

Küçük gezegenimizden 13 milyardan fazla ışık yılı uzaklıkta kadim bir gök ada gizleniyor. EGS-zs8-1 isimli bu gök ada oldukça parlak bir yıldız kümesi ve şimdiye kadar gördüğümüz en uzak gök ada.

EGS-zs8-1, ilk olarak Hubble ve Spitzer uzay teleskoplarının çektiği görüntüler aracılığıyla belirlenmişti, ama yapılan en son araştırma Hawai’deki W. M. Keck Gözlemevi’ni kullanarak gök adanın kesin konumunu tam olarak saptadı. Keck Gözlemevi’nin MOSFIRE (Kızılötesi Keşif için Çoklu Nesne Tayfölçer) isimli yeni aracı araştırmacıların bir seferde çeşitli gök adalardan gelen ışık değişimlerini incelemelerine imkan tanıyor, bu sayede gök adaların ne kadar uzakta bulunduğu daha net anlaşılabiliyor. EGS-zs8-1’in ışık değişimleri, 13,8 milyar yıl önce gerçekleştiği düşünülen Büyük Patlama’dan biraz daha genç olduğuna işaret ediyor. Eğer Keck’ten gelen ölçümler doğruysa gök ada, bu sarsıntılı doğumdan sadece 670 milyon yıl sonra oluşmuş. Evrenin zaman ölçeğine göre bizim boyutumuz henüz daha başlangıç aşamasındaymış.

EGS-zs8-1 gök adasından gelen ışığın bizim zayıf gözlerimize ulaşması 13,1 milyar yıl aldığı için aslında geçmişi, yani bu yıldız kümesinin ilk oluştuğu zamanları görüyoruz. Böylesine genç bir yaşta EGS-zs8-1 gözlemlemek için çoktan büyük bir gök ada olmuştu.  Araştırmanın baş yazarı Pascal Oesch bir ifadesinde şöyle belirtiyor: “Gök adayı 13 milyar yıl önce olduğu şekliyle gördüğümüzde, halihazırda Samanyolu gök adamızın bugünkü kütlesinin %15’inden fazlasını oluşturmuştu. Fakat bunu yapmak için sadece 670 milyar yılı vardı. O zamanlar evren hala çok gençti”.

Belki de EGS-zs8-1’de, iki güneşinin etrafından dönen çok uzak bir çöl gezegende genç bir padawan kaderini düşünüyordur.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz