Greenpeace’e dron uçurma yasağı

0
263

Alaska bölge mahkemesinin kararı sayesinde Shell bu yaz Kuzey Kutbu’nda sondaja, işine karışacak robotlar olmadan başlayacak. Nisan ayında Shell’in Polar Pioneer petrol platformunun açılışını, platformun taşıyıcı gemisine çıkarma yaparak protesto eden Greenpeace’e mahkeme yasağı geldi. Buna göre örgüt, şirketin kutuptaki platformlarına yaklaşamayacak. Yasak sadece insan protestocuları değil, yanlarında getirebilecekleri insansız aygıtları da kapsıyor.

Bu kararın altında Shell’in bir şikayeti bulunuyor. İddiaya göre şirket, sondaj operasyonlarının yakınında “hedefi ve niyeti kestirilemeyen” gemilerin, dronların, helikopterlerin veya insanların bulunmasını bir “güvenliğe, mala ve çevreye karşı bir tehdit” olarak görüyor.

Greenpeace’in dron kullanımından ötürü başının ilk derde girişi bu değil. Haziran 2014’te Hint polisi Singrauli yöresindeki bir köyde bulunan Greenpeace ofisine baskın düzenlemiş ve Hindistan Savunma Bakanlığı’nın yasal izni olmadan uçurulan, yüksek çözünürlüklü kameraya sahip bir insansız hava aracı bulmuştu.

Kaynak: CSMonitor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here