‘Düşük Riskte’ İçki İçmek Bile Sağlığa Zararlı Olabilir

0
Anonim

Sorun sadece çok içki içmek değil; Journal of Studies on Alcohol and Drugs bülteninde yayımlanan yeni bir araştırmaya göre, düşük riskli içme tavsiyelerine uygun şekilde alkol tüketmek bile hastaneye yatmakla ve ölümle sonuçlanabilir.

Kanada’daki Victoria Üniversitesi Kanada Madde Kullanımı Araştırma Enstitüsü’nde çalışan Adam Sherk’in önderlik ettiği araştırma takımı, ılımlı içenlerin “zarardan muaf olmadığını” yazıyor.

Kanada hükümetinin düşük riskli içme önerileri, kadınların haftada yaklaşık 10 ve erkeklerinden de yaklaşık 15 içkiden fazla içki tüketmemesi gerektiğini söylüyor. (Bir “içki”; yaklaşık 350 ml bira, 150 ml şarap ve 45 ml liköre denk.) Bu sınırlar, Birleşik Devletler’inkinden biraz daha yüksek ve diğer çoğu yüksek gelirli ülkeninkini aşıyor.

Sherk ve meslektaşları yaptıkları araştırmada, British Columbia eyaletinde alkol kaynaklı ölüm ve sakatlıkların önemli bir kısmının, bu önerileri uyarak içki içen kişilerde meydana geldiğini bulmuşlar. Örneğin alkol kullanımından kaynaklı kanser ölümlerinin yarısından fazlası, ılımlı şekilde içki içen insanlarda görülmüş. Dahası; alkole atfedilebilen tüm ölümlerin yüzde 38’i, haftalık sınırların altında içki içen insanlarda veya eski içicilerde görülmüş.

Fakat kadınlarda bu önerilere göre alkol tüketimi; kalp krizi, inme veya diyabetten ölüme karşı bir miktar koruma sağlamış. Yine de yazarlar, “bu koruyucu etki, tüm içme seviyelerinde zarar gören erkeklerde gözlenmiyor” diye yazıyor.

Paul Candon/Journal of Studies on Alcohol and Drugs. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz