Karbon Yönünden Zengin Ötegezegenler, Elmastan Meydana Geliyor Olabilir

0
Elmas ve silisin ana mineraller olduğu, karbon bakımından zengin bir gezegenin canlandırması. Su, karbit bir gezegeni elmas bakımından zengin bir gezegene dönüştürebilir. İç kısımda, ana mineraller elmas ve silis olur (canlandırmada kristalli katman). Çekirdek (koyu mavi) demir-karbon alaşımı olabilir. Shim/ASÜ/Vecteezy

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu, TESS ve Kepler gibi görevler, ötegezegenlerin (diğer yıldızların etrafındaki gezegenler) özelliklerine dair yeni bilgiler sunmaya devam ederken; bilim insanları da bu gezegenlerin neye benzediğine, neden meydana geldiğine ve yaşanabilir olup olmadığına; hatta içinde yaşayanlar olup olmadığına yönelik parçaları gitgide daha fazla bir araya getiriyorlar.

Geçenlerde The Planetary Science Journal bülteninde yayımlanan yeni araştırmada Arizona State Üniversitesi (ASÜ) ve Chicago Üniversitesi’nde çalışan bir araştırma takımı; karbon yönünden zengin olan bazı ötegezegenlerin, uygun koşullar altında elmas ve silisten meydana gelebileceğine karar vermişler.

ASÜ’nün Dünya ve Uzay Keşif Fakültesi’nde çalışan baş yazar Harrison Allen-Sutter, “Bu ötegezegenler, Güneş Sistemi’mizdeki hiçbir şeye benzemiyor” diyor.

Yıldızlar ve gezegenler oluştuğunda, aynı gaz bulutundan oluşmuş oluyorlar ve bileşimlerinin çoğu benzer oluyor. Oksijen karbon oranı daha düşük olan bir yıldızın gezegenleri de Dünya gibi oluyor ve çok küçük bir elmas içeriğiyle silikat ve oksit ihtiva ediyor (Dünya’nın elmas içeriği yaklaşık %0.001).

Fakat karbon oksijen oranları Güneş’imizden daha yüksek olan yıldızların etrafındaki ötegezegenlerin karbon yönünden zengin olması daha muhtemel. ASÜ’de çalışan Allen-Sutter ve ortak yazarlar Emily Garhart, Kurt Leinenweber ve Dan Shim ile Chicago Üniversitesi’nde çalışan Vitali Prakapenka ve Eran Greenberg; karbon yönünden zengin olan bu ötegezegenlerin, eğer su mevcutsa (ki evrende bol miktarda var) elmas ve silikata dönüşebileceğini ve elmas bakımından zengin bir bileşim oluşturabileceğini ileri sürüyorlar.

Arizona State Üniversitesi. Ç: O. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz