Düşük Yağlı Diyetler Gerçekten Uzun Yaşamamıza Yardımcı Oluyor mu?

0
74

t-bone-steak

Düşük yağ oranlı diyetlerin uzun yaşam ile ilişkilendirilmesi uzun yıllardır bilinen bir şey. Birçok araştırma yapıldı bu konu hakkında ve birçok “karmaşık” sonuca ulaşıldı. Ancak geçtiğimiz günlerde, iki farklı merkezin birlikte yürüttükleri araştırmanın sonuçlarına göre düşük yağ oranına sahip diyetler, yüksek yağ oranına sahip diyetlerden, uzun yaşatma konusunda daha başarılı değil.

“Yıllardır var olan bu dogmayı, yaptığımız araştırmalar sonucu, düşük yağ oranlı diyetlerin diğer diyetlerden daha başarılı olmadığını göstererek sarstık” diyor araştırma ekibinden Deirdre Tobias ve ekliyor, “ayrıca var olan herhangi bir diyetin uzun yaşama ile ilişkilendirilebileceğini göremedik. Buna ulaşmak için bütün besinlerin yağ, protein ve karbonhidrat oranlarını incelemeliyiz ve kombinasyonlarını oluşturmalıyız. Belki de bu şekilde en iyi diyete ulaşabiliriz.”

Bahsi geçen araştırma, toplamda 68,128 kişinin katıldığı 53 farklı araştırmanın analizlenmesi şeklinde gerçekleşti. Ekip bu araştırmalar sonunda ayrıca düşük yağ oranlı diyetlerin, normal bir diyete göre çok fazla kilo kaybına yol açtığını gördü. Araştırmanın baş yazarlarından Frank Hu ise araştırmaya şöyle yaklaşıyor, “düşük yağ oranlı diyetler ancak tıbbi yardımlı kilo verme operasyonlarında anlam kazanacaktır. Asıl anahtar sabit bir diyet ve kardiyometabolik sağlığı korumaktır. Ayrıca düşük yağ oranlı diyetler kişinin kültürüne ve sağlık durumuna göre oluşturulmalıdır ve diyetin sebep  olacağı uzun vadeli sağlık problemleri de tahmin edilebilir olmalıdır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here