Duygusal Olarak Olgun Olmayan Bir Yetişkini Nasıl Tanırsınız?

2

Olgun olmayan ve çocuksu yetişkinlerin kişisel özellikleri.

Yetişkinlikte meydana gelen küçük Prenses (veya Prens) Sendromu, Peter Pan Sendromu olarak da bilinir. Bu durum, Zihinsel Bozukluklar Teşhis ve İstatistik Rehberi’ne (DSM) dahil edilmez, bu yüzden resmî bir zihin bozukluğu olarak düşünülmez. Fakat yaygın bir vakadır ve genelde aşırı miktarda koruyucu bir anneden (veya babadan) kaynaklanır. Helikopter bir anne veya bir ebeveyn, çocukluk veya gençlik döneminde oğluna veya kızına serbest gezme imkanı verir ve çok fazla övgü ile dikkat gösterir. Bu gibi ebeveyn davranışına bazen de duygusal ensest* denir.

Peter Pan Sendromu, geleneksel olarak yetişkin bir erkeğin, yaşına rağmen çocuk gibi olduğu bir durum şeklinde düşünülür. Fakat günümüzün kültüründe, çok fazla helikopter ebeveynlik ile birlikte, hem erkeklerin hem de kadınların bu davranışları sergileyebildiğini söylemek mümkündür. Küçük Prenses (veya Prens) Sendromu, Küçük İmparator Sendromu ile ilgilidir fakat aynısı değildir. İmparator Sendromu, küçük tiranlar gibi davranan ve hiç kardeşi olmayan Çinli çocukları tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Küçük Prensesler ve Prensler, benim onları tanımladığım üzere, sanki bencil çocuklar, kendini beğenmiş ergenler veya sorumsuz genç yetişkinlermiş gibi davranan ve uygun gördükleri için böyle davranmaya yetkili olduklarını düşünen yetişkin kadınlar ve erkeklerdir. Aşağıda, Küçük Prenses veya Prens Sendromu ile yaşayan birine özgü 10 özellik var. (Basitlik amacıyla, aşağıda Küçük Prens terimini kullandım ve babaların değil, annelerin rolüne değindim, fakat belirtiler tüm cinsiyetlere uygulanabilir.)

  • Neredeyse her gün annesinden haberdardır. Annesi, onun hayatına diğer herkesten daha fazla dahil olur. Annesi, yetişkin bir adam olsa bile onu kontrol eder ve onun hakkında endişelenir. Onun kıyafetlerini alır ve bakkal alışverişlerini yapar ve çamaşırlarını yıkar.
  • Bir çocuk, bir ergen veya olduğundan çok daha genç birisi gibi davranır. Öfke krizleri geçirebilir veya kendisinden 10 yaş daha genç kişilerle bütün gece parti verebilir.
  • Sanki kadınlar ona hizmet etmeliymiş gibi davranır. İstediğin zaman kendisine özen gösterilmesini ve şımartılmayı bekler. Mutlu bir şekilde alır ama asla vermez.
  • Uzun vadeli, kararlı bir romantik ilişki sürdüremez. Eski eşleri, onun yeni düşmanları veya yeni oyun arkadaşları olarak son bulur.
  • Hayatın neredeyse tüm alanlarında kesin karar fobisi vardır. Yeni bir kanepe satın almaya kalkışması altı ayını alır.
  • Eğer varsa, az miktarda yakın arkadaşı vardır. “Arkadaşları”, çoğunlukla annesinin arkadaşlarından veya dışarıda eğlenirken veya parti yaparken tanıştığı yabancılardan oluşur.
  • Genelde pasif-agresiftir, yani incelikli hakaretler, aksi davranış, inatçılık veya gerekli işleri yerine getirmede kasıtlı şekilde başarısız olmak gibi davranışlar üzerinden, dolaylı bir düşmanlık ifadesi takınma eğilimi vardır.
  • Kendini beğenmiştir veya çocuksu bir bencillik sergiler. Eğer bir şey biraz bile zahmetliyse, onu yapmaya direnir.
  • İktisadî olarak sorumsuzdur. Eğlenerek, parti yaparak veya kadın peşinde koşarak çok fazla para harcar.
  • Herhangi bir şeyin kendi hatası olduğunu nadiren düşünür. Hayatında yanlış giden herşey için etrafındaki herkesi suçlar; eğer başka bir günah keçisi bulamazsa annesini bile suçlar.

Bir Küçük Prens için, bu özelliklerin her birini sergilemek olağandışı bir durumdur, bu yüzden onları belirlemek zor olabilir. Çocuksu masumiyetleri ve sevimlilikleri ile sizi kendi dünyalarına çekme yetenekleri, bunu daha da zor hale getirir, fakat ilgili anneleri ve kendi sorumsuzlukları ile bencillikleri, sonunda onları ele verir.

* Not: Duygusal ensest terimi, bir ebeveynin kendi çocuğuna sanki onun karısı veya kocasıymış gibi davrandığı durumları tanımlamak için de kullanılır.

Berit Brogaard D.M. Sci., Ph.D 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz