Kanada’da, Gizemli Görünümlü Işık Sütunları Ortaya Çıktı

0

Bu olaya ne sebep oluyor?

Bu hafta Kanada Ontario’da boşlukta ortaya çıkmaya başlayan inanılmaz ışık hüzmelerinin görüntüleri virüs gibi yayıldı. İnsanlar, bunları Star Trek veya Üçüncü Türden Yakınlaşmalar filmlerinden fırlamış bir şeye benzetiyorlar.

Dürüst olmak gerekirse, bu doğa olayı epey yabancı görünüyor. Fakat telaş yapmayın, burada bilimsel bir açıklama bulunuyor.

Görüntüler, fotoğrafçı ve YouTube’çu Timmy Joe Elzinga tarafından Ontario, North Bay’de yakalandı. Kendisi, gecenin ortasında banyo penceresinden bunları fark ettiği zaman ilk önce balatayı sıyırmış.

Elzinga, 6 Ocak günü oğlu tarafından sabahın erken saatlerinde uyandırılmış ve “gökyüzünde parıldayan ışık hüzmeleri” olarak tanımladığı bu çılgın ışık gösterisinin devam ettiğini görmüş. O zamanki sıcaklık yaklaşık -18 Celsius dereceymiş.

“Aklımı kaçırıyordum, eşim geldi ve ona baktı fakat daha fazla araştırmam gerekiyordu,” diyor Elzinga ScienceAlert’a.

“Banyo penceresini açtım ve hatta bu görüntüleri elde edebilmek için perdeyi söktüm. Hava cidden soğuktu. İlk önce bunların Kuzey Işıkları olduğunu düşündüm fakat bunun daha çok benim bulunduğum bölgeyle sınırlı bir şey olduğunu hemen fark ettim,” diye ekliyor.

“Hüzmeler, birçok noktada yerden geliyor gibi görünüyordu.”

Peki neler oluyor?

Işıklar aslında ışık sütunları olarak adlandırılan ve epey yaygın olan bir atmosfer olayı. Aurora’ya çok benzeseler de, uzaydan gelen elektrik yüklü parçacıkların, Dünya’nın üst atmosferindeki atomları uyararak bunların muhteşem ışıklar çıkarmasına neden olmasıyla meydana gelen Kuzey Işıkları’yla bağlantıları yok.

Bunun yerine ışık sütunları, düz ve altıgen buz kristallerinin, atmosferin normalden daha alt tabakalarında oluştukları zaman meydana geliyor.

Bu olduğu zaman, kristaller aslında bir ışık kaynağını yansıtabilen ortak, dev bir ayna oluşturuyorlar; tıpkı burada olan şehir ve araba ışıkları gibi.

Bu kulağa biraz mantıksız geliyor, çünkü bu hüzmeler gökyüzüne doğru ışınlanıyor gibi görünüyor. Fakat gerçekte bunun tersi oluyor; uzaya yolculuk eden ışık, Dünya’ya geri yansıtılıyor ve bir sütun yanılsaması oluşuyor.

Esther Inglis-Arkell, io9 için şöyle açıklıyor: “Gerçekte, bunu sadece bizim üzerimize geri geldiği için görüyoruz.”

Elzinga, etkileyici bir şekilde, inanılmaz ışık sütunlarının biraz videosunu bile çekmeyi başarmış.

Işık sütunları, ışık halkası ailesine ait olan optik bir yanılsamadır, çünkü ışığın buz kristalleri ile olan etkileşimiyle meydana gelirler. Diğer örnekler ise, güneş köpekleri ve halkalarıdır; Himalayalar üzerinde fotoğraflanan bir halka aşağıda gösteriliyor:

Bu durum, doğanın, bilim kurguda hayal edebileceğimiz herhangi bir şeyden genelde muhteşem olduğunu gösteriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz