Ebeveynleri Şefkatli Olan Çocuklar Daha Cömert

0
Gabe Pierce/Unsplash

Davis California Üniversitesi’nin yürüttüğü yeni bir çalışmaya göre annelerinden şefkatli sevgi ve empati gören küçük çocuklar, başkalarına karşı cömert olmaya daha eğilimli olabilir.

Laboratuvar çalışmalarında teste tabi tutulan 4 ve 6 yaşlarındaki çocuklar, ihtiyaç durumundaki kurgusal bir çocuk karşısında kazandıkları bozuk paralardan vazgeçmeye, iki koşul mevcut olduğunda daha fazla eğilim göstermişler: Paylaşma fırsatı verildiği zaman bedensel değişimler gösterdikleri ve bu tür bir iyiliği örnek olarak gösteren olumlu ebeveynliğe maruz kaldıkları zaman. Çalışmaya, başlangıçta okul öncesi yaşta 74 çocuk ve anneleri dahil edilmiş. Bu denekler iki yıl sonra yeniden çağrılmış ve çocuklar 6 yaşında oldukları zaman, 54 anne çocuk çiftinin davranışları ve tepkileri analiz edilmiş.

Çalışmaya önderlik eden doktora öğrencisinin danışmanı ve psikoloji profesörü Paul Hastings şöyle aktarıyor: “Her iki yaşta da; fizyolojik nizamları daha iyi olan ve annelerinin daha güçlü merhametli sevgi gösterdiği çocuklar, genel olarak kazandıklarını daha fazla bağışlıyordu. Şefkatli anneler, muhtemelen çocuklarıyla duygusal yönden yakın ilişkiler kuruyor. Ayrıca diğer insanların ihtiyaçlarına yönelik toplum yanlısı bir yönelimin erken örneklerini sunuyorlar.” Deneyde kazandıklarını zor durumdaki çocuğa bağışlayan çocuklar, bağış sonrasında daha fazla sakinleşmiş ve kendilerini daha iyi hissetmiş.

Karen Nikos-Rose/Davis California Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz