Eklem İltihabına ve Beyin Enfeksiyonlarına Sebep Olan Belli Virüsleri Engelleyen Antikorlar

0
Fotoğraf: 41330/Pixabay

Beyin enfeksiyonlarını ve eklem iltihabını tetikleyebilen sivri sinek kaynaklı alfavirüsler, baltayı taşa vurmuş olabilir.

St. Louis – Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çalışan araştırmacılar, hayvanları alfavirüslerin sebep olduğu hastalıktan koruyan iki antikor belirlemiş. Test edilen her alfavirüste işe yarayan antikorlar, geliştirilecek tedavilere temel oluşturabilir veya evrensel bir aşı şablonu görevi görebilir.

Bulgular dün Cell bülteninde yayımlandı.

Tıp, moleküler mikrobiyoloji ve patoloji & bağışıklıkbilim profesörü olan baş yazar Michael S. Diamond, “ABD’de en çok endişe duyduğumuz alfavirüs, sakat bırakıcı eklem iltihabına sebep olabilen çikungunya virüsü” diyor. “Alfavirüsler eskiden tropik bölgelerle kısıtlıydı fakat son yıllarda yeni coğrafi bölgelere yayılıyorlar. Çoğu halen yaygın değil fakat hep beraber milyonlarca enfeksiyona ve kayda değer bir hastalık yüküne sebep oluyorlar. Hiçbiri için de belirli terapimiz veya aşımız bulunmuyor.”

Alfavirüs grubu, iki dala ayrılan 30’dan fazla virüs barındırıyor. Çikungunya, Mayaro, O’nyong-nyong ve Ross River gibi hepsi de ateşe, döküntü ve eklem iltihabı sebep olan virüsler, tarihsel olarak Afrika, Asya ve Avrupa’yla sınırlıymış. Fakat 2013’ten itibaren çikungunya, Karayipler ve Kuzey ile Güney Amerika’nın bazı kısımlarına ulaşmayı başarmış. Amerika kıtasında bulunan ve Doğu, Batı ile Venezüela at ensefaliti virüslerinin de içerisinde yer aldığı diğer alfavirüs dalı ise beyin enfeksiyonlarına sebep oluyor.

Tamara Bhandari/St. Louis – Washington Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz