Elektrik ve Kimyanın Ortaklığı Kokain Bağımlığından Kurtulmaya Yardımcı Olabilir

0
48

2013 yılındaki bir araştırmada bilim insanları kokain bağımlısı mühendislik ürünü farelerin prefrontal kortekslerine ışık ve hedefli lazerler yardımıyla uyartılar yollayarak kokainin bazı semptomlarını tersine çevirmeyi başardı. Bu, insan üzerinde ugulamayı düşüneceğiniz bir deney düzeneğinden daha fazlası!

Şimdiye kadar diğer bilim insanları beyin hücrelerini aktive etmek için lazer dışındaki diğer yönetemleri denediler. Hastaların beyinlerine elektrot transferi gerektiren, beynin derinlerine ve kafatasına, manyetik titreşimlerin gönderildiği transkraniyal manyetik uyartılar denenmişti. Teorik olarak bu tedaviler zaten ilaca direnç kazanmış olan hücrelerin davranışlarını etkiliyor. Fikir şöyle: Beynin ilaçla mı değişti? Öyleyse onu tekrar değiştirelim! 

Bu tarz araştırmalardan henüz bir sonuç gelmedi fakat İsviçre’de bir gelişme var. Yürütülen bir araştırmada ekip kokain bağımlısı farelerin semptomlarını azaltan “beyin uyartı rejimi” geliştirdiler.  Bu rejim bağımlılığa yatkın olan benzer prefrontal korteks bölgelerini hedef alıyor.

Fakat derin beyin uyartıları yalnız başlarına çalışmıyor. Araştırmacılar aynı zamanda hastaya dopamin kimyasalını da veriyorlar. Bu kimyasal zevk alma hissini ve ödül mekanizmasını yönetmekle görevli. Yaklaşık 15 yıl önce bilim insanları bu tarz ilaçlarla bağımlılık üzerinde çalışmalar yaptılar, fakat bu çalışmalar pek de işe yaramadı. Hatta bir araştırma, ilaç kullanımı esnasında kokaini daha fazla tercih eden insanların olduğunu buldu. Belki de kombine terapi asıl çözümdür.

İsviçreli sinir bilimciler makalelerini Science dergisinde yayımladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here