Kadınlar Yüzleri Erkeklerden Daha Rahat Hatırlıyor!

McMaster Üniversitesi’nin araştırmasına göre kadınlar erkeklere nazaran gördüğü insanların yüzlerini daha rahat hatırlıyor. Bunu sebebi ise bilmeden de olsa karşıdakinin yüz hatlarını inceliyor olması. Bulgular uzun süredir sorulan “Neden bazıları karşısındakinin yüzünü çok rahat hatırlıyorken, bazıları hemen unutuyor?” sorusunun cevaplanmasında yardımcı olacak. Rotman Enstitüsü’nden araştırma görevlisi Jennifer Heisz şöyle anlatıyor, “gözlerimizi yeni tanıştığımız birinin yüzü üzerinde gezdirmemiz, kişiyi daha sonra hatırlama yeteneğimizi etkiliyor. Bulgularımız, epizodik belleğin potansiyel mekanizmasına ve cinsiyetler arasındaki farkına yeni anlayışlar sağlayacak. Kadınların, erkeklere göre, karşıdakinin yüzüne daha fazla bakıyor, bu da zengin ve yüksek bir bellek oluşmasına imkan sağlıyor.”

Araştırmada katılımcıların, yüzün nerelerine baktığını anlamak için göz takip teknolojisi kullandı ve bilgisayardan arka arkaya gelişigüzel seçilen yüz resmileri gösterildi. Her yüze katılımcıların hatırlayabilmeleri için bir isim verildi. Bir grup bir gün boyunca test edilirken diğer grup 4 gün boyunca test edildi. Heisz şöyle anlatıyor, “kadınların yüz hatlarına daha fazla takıldığını gördük, fakat bu strateji kesinlikle bilinç dışı oluyor. Bireyler genellikle gözlerini nereye takıldığının farkında değiller, bu da gösteriyor ki olayda bilinçaltı rol oynuyor. Bunlar heyecan verici. Çünkü tüm bunlar demek oluyor ki, birisine ne kadar fazla inceleme öğretilirse, o kişi o kadar iyi bir belleğe sahip oluyor.”

Heisz ile birlikte aynı araştırmada çalışan McMaster Üniversitesi’nde psikoloji profesörü Dr. Shore şöyle söylüyor, “bulgularımız göz hareketlerimizin değişiminin daha kuvvetli bir bellek oluşumuna yardımcı olabilme ihtimali olduğunu gösteriyor. Artan tarama belki de, aynı yöntem kullanılarak popülasyonun ve özellikle yaşlılar gibi hafıza problemi çeken bireylerin yüz hatırlama hafızaları geliştirilebileceğini kanıtlıyor.” diyor.

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir