Elektrik Üreten Pencerelere Giden Yolda İlk Şeffaf Güneş Hücresi

0
1344
Joondong Kim

Paris iklim anlaşmasından bu yana geçen beş yılda, tüm gözler dünyanın karbonsuz bir geleceğe giden yolda katettiği ilerlemeye çevrildi. Bu hedefin önemli bir kısmı da, fosil yakıtlardan güneş, su, rüzgar ve dalga enerjisi gibi yenilenebilir kaynaklara geçişi kapsıyor. Bu kaynaklar arasında ise Güneş enerjisi, Dünya üzerindeki en güvenilir ve en bol enerji kaynağı olduğundan, bilimsel camiada her zaman en yüksek umudu sunuyor. Geçtiğimiz onlarca yıl içerisinde, güneş hücreleri daha ucuz, daha verimli ve daha çevre dostu hale geldi. Fakat mevcut güneş hücreleri mat olmaya eğilim gösterdiğinden, daha geniş şekilde kullanılmaları ve gündelik hayattaki nesneler ile bütünleştirilmeleri imkansız hale geliyor. Günümüzde sadece çatılara veya uzaktaki güneş tarlalarına konuluyorlar.

Peki sonraki nesil güneş panelleri pencerelere, binalara ve hatta cep telefonu ekranlarına dahil edilebilseydi nasıl olurdu? Kore Incheon Ulusal Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde çalışan profesör Joondong Kim, böyle bir gelecek hayal ediyor. Journal of Power Sources bülteninde yayımlanan yeni bir çalışmada Kim ve meslektaşları, son icatları olan tamamen şeffaf güneş hücresinin detaylarını sunuyorlar. “Saydam fotovoltaik hücrelerin benzersiz özellikleri, teknolojide çeşitli uygulama alanları sunabilir” diyor Kim.

Şeffaf güneş hücresi fikri yeni olmasa da, bilim insanlarının bu fikri uygulamaya dönüştürebildiği bu yeni yaklaşım çok önemli bir bulgu niteliğinde. Üretilen bu etkili ve şeffaf Güneş hücresi, titanyum dioksit ve nikel oksit yarıiletkenlerinin eşsiz özelliklerini bir araya getiriyor.

Kore Incheon Ulusal Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here