Kendini Kontrol Eden Çocuklar, Orta Yaşlarda Daha Sağlıklı Olmaya Yatkın

0
721
NCI/Unsplash

Kişinin kendi düşüncelerini, hislerini ve davranışlarını tutma ve hedefler doğrultusunda bir plan dahilinde çalışma kabiliyeti olan öz kontrol, çocukları okula hazırlayan kişilik özelliklerinden biri. Ayrıca görünüşe göre, onları hayata karşı da hazırlıyor.

Yeni Zelanda’da bin kişinin doğumlarından 45 yaşlarına kadar takip edildiği ve iki gün önce yayımlanan büyük bir çalışmada araştırmacılar, çocukluklarında kendini daha yüksek seviyede kontrol eden kişilerin, 45 yaşındaki akranlarına kıyasla daha yavaş yaşlandıklarını belirlemişler. Bu kişilerin vücutları ve beyinleri hem daha sağlıklı, hem de biyolojik yönden daha gençmiş.

Yapılan görüşmelerde, kendini daha fazla kontrol eden bu grubun; hayatın sonraki dönemlerinde karşılarına çıkan sıhhi, ekonomik ve sosyal zorlukların üstesinden gelmede de daha donanımlı oldukları görülmüş. Araştırmacılar yapısal görüşmeler ve kredi kontrolleri gerçekleştirerek ekonomik hazırlık durumunu değerlendirmişler. Çocukluğunda kendini yüksek ölçüde kontrol eden katılımcılar, yaşlanmaya karşısında daha olumlu görüşler sergilemiş ve orta yaşlarında da hayattan daha yüksek tatmin duymuşlar.

Leif Bates/Duke Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here