Elektronik Sigara, Zihin Bulanıklığı Meydana Getirebilir

0
570
Andrea Piacquadio/Pexels

Rochester Üniversitesi Tıp Merkezi’nde (URMC) yapılan iki yeni çalışma, elektronik sigara kullanımı ile zihinsel bulanıklık arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Elektronik sigara kullanan yetişkinler ve çocuklar, elektronik veya normal sigara içmeyen akranlarına kıyasla düşüncelerini toplamada, hatırlamada veya karar vermede daha fazla zorluk yaşadıklarını belirtiyorlar. Ayrıca çocuklar elektronik sigarayı 14 yaşından önce kullanmaya başlarsa, zihin bulanıklığı yaşamaları daha muhtemel oluyor.

Yapılan diğer çalışmalarda, elektronik sigara kullanımı ile hayvanlardaki zihinsel zayıflama arasında bir bağlantı bulunduysa da; URMC’de çalışan araştırma takımı bu bağlantıyı insanlarda ilk defa gösteriyor. Araştırmacılar kullandıkları verileri, yapılan iki büyük ulusal anketten derlemiş.

Çalışmanın lideri Dongmei Li, “Araştırmalarımız, elektronik sigara kullanımının tütün içmeye karşı güvenli bir seçenek şeklinde düşünülmemesi gerektiğini gösteren ve sayıları giderek artan bulgulara yenisini ekliyor” diyor.

Tobacco Induced Diseases ve PLOS One bültenlerinde yayımlanan çalışmalarda, 18.000’den fazla ortaöğretim ve lise öğrencisinin ABD Ulusal Gençlik Tütün Anketi’ne verdiği cevaplar ve 886.000’den fazla katılımcının ABD’deki yetişkinler üzerinde yapılan Davranışsal Tehlike Etmeni İzleme Sistemi adlı telefon anketine verdiği cevaplar analiz edilmiş. Her iki ankette de, sigara ve elektronik sigara alışkanlıklarının yanısıra hafıza, dikkat ve zihinsel işlev sorunlarına yönelik benzer sorular sorulmuş.

Her iki çalışmada da, sigara veya elektronik sigara kullanan kişilerin, yaştan bağımsız olarak daha fazla zihinsel işlev sorunu yaşadığı bulunmuş. Bu grubun ötesinde, sadece elektronik sigara kullanan veya sadece sigara kullanan kişiler de benzer oranlarda zihin bulanıklığı yaşadığını bildirmiş ki bu miktar, elektronik sigara veya sigara kullanmayan insanların bildirdiği orandan önemli ölçüde daha yüksek.

Susanne Pallo/Rochester Üniversitesi Tıp Merkezi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here