Elon Musk Büyük Bir Yeraltı Tüneli Kazmaya Başladı

0

Musk’ın sıradaki projesi aydınlandı.

Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk, Delme Şirketi olarak adlandırdığı şeyin gelişimi konusunda hızlı hareket ediyordu. Geçen yılın Ocak ayında, Hyperloop Pod Yarışması’nda, yeraltı tünellerinin kullanımı yoluyla trafiği rahatlatacak bir şirket teklifi sunmuştu.

Musk, bir yıl sonra, Şubat ayının sonu itibariyle Los Angeles’ta bir tünel inşaatının başlayabileceğinden bahsetmişti. Musk, sözünden bekleneni verdi; yeni kazım makinesi, geçen hafta SpaceX’in Hyperloop Pod Yarışması’ndaki bir tanıtımın parçası olarak bir tünel kazmaya başladı.

Makine sadece ufak bir delik oluşturduysa da, Musk’ın takımı, sonunda tam teşekküllü bir tünel inşa etmeyi planlıyor.

Musk, tünelin nasıl işlev göstereceği konusunda fazla açık konuşmadı, fakat Hyperloop ile ilgili olabilir; ardından, bunun yerin üstünde veya altında çalışabilmesi bekleniyor. Musk, hiç olmazsa aradaki bağlantıyı inkâr etmedi:

Musk’ın kazma makinesinin neye benzediğini görecek kadar meraklı olanlar için, geçenlerde Twitter’da onun bir fotoğrafını yayınladı:

Bu, delici kafası takılmamış devasa bir makinenin sadece bir parçası olabilir:

Tünel kazma makineleri zaten mevcut olsa da, Musk’ın şirketi eşsiz olacak, çünkü makineler, tünel kazmayı daha hızlı hale getirerek, geleneksel yöntemlerle karşılaştırıldığı zaman, kazma işlemini neredeyse on kat hızlandırıyor.

Eğer Musk’ın kazma makinesi, tünel oluşturmayı daha hızlı ve daha kolay hale getirebilirse, yeraltı ulaşımı da daha tutulur hale gelebilir.

Tüneller, özellikle şehir bölgelerinde, ulaşımı binalara getirmek konusunda muhtemel bir yol olduğu kadar, yoğun trafiğe de bir çözüm olacaklar.

Musk, Delme Şirketi olarak adlandırılan ayrı bir tüzellik oluşturma konusunda tam olarak ciddi değil.

Neyse ki bu proje, Tesla’nın trafiği hafifletme, ve böylece yakıt tüketimi ile salımları azaltma amacına uyuyor.

Kendisinin delme makinesi ayrıca, SpaceX’in sonunda Mars’ta bir koloni oluşturma amacı ile de uyumlu durumda.

Bu, insanları aşırı soğuktan, düşük basınçtan ve yüksek radyasyondan koruyacak yer altı yaşam alanları oluşturarak, Kızıl Gezegen’de tünel inşaatının uygulanabilirliğini sınamak amacıyla kullanılabilir.

Futurism

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz