Elon Musk’ın Starship’i Neyi Amaçlıyor?

0

Elon Musk’ın uzun bir süredir gündemden düşmeyen devasa uzay aracı Starship (Yıldız Gemisi) tam olarak nedir? Starship ile ne amaçlanıyor? Starship ne yapacak, ne zaman uçacak? Starship hakkında bilmeniz gerekenler içeride…

Elon Musk’ın özel uzay uçuşu şirketi SpaceX’in kuruluş felsefesi, yaşamı diğer gezegenlere yaymak. Bu felsefenin altında ise olası bir felaket yatıyor: İnsanlığı yok edecek kadar büyük bir asteroid çarpması gibi varoluşsal tehditler… Starship de, Mars’a 100 kişiye kadar insan taşıma kapasitesine sahip, tamamen yeniden kullanılabilir bir ulaşım sistemi olmayı amaçlıyor.

Elon Musk 2016’da, Meksika’daki uluslararası bir konferansta bu felsefenin ana hatlarını çizmişti: “Tarih iki yöne ayrılacak. Bir yol, sonsuza dek Dünya’da kalacağız ve sonra bir tür yok olma olayı olacak. Alternatif yol ise, bir uzay uygarlığı ve çok gezegenli bir tür haline gelmek. Ben bunun doğru yol olduğunu düşünüyorum.”

Musk, Mars’ta şehirler inşa etme hayalinden sık sık bahsediyor. Yerleşimlerin kendi kendini idame ettirebilmesi için çok sayıda insana ihtiyaç duyacağına inanıyor. Bu hayali gerçekleştirmek, göreve uygun bir araç gerektiriyor. Starship işte bu noktada devreye giriyor. Kızıl Gezegene aynı anda 100’den fazla insanı taşıyabilen bir roket ve uzay aracı kombinasyonundan bahsediyoruz…

Sistem tamamen yeniden kullanılabilir olacak şekilde tasarlanıyor; yani temel donanım öğeleri diğer bazı fırlatma sistemlerinde olduğu gibi çöp olmuyor veya yanmasına izin verilmiyor. Bunun yerine önce sağ salim Dünya’ya geri gelmesi sağlanıyor, sonra da yenilenip tekrar uçurularak tüm sürecin maliyetinin düşmesi sağlanıyor.

Devamı CHIP Online‘da…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz