Kalp Krizlerinin Gerçekleşmeden Önce Duyulması

0
Resim: Michigan Eyalet Üniversitesi

Kalp krizleri uyarı işareti verseydi, hastalar onlardan daha iyi kaçınırdı. Michigan Eyalet Üniversitesi’nin öncülüğünde çalışan bir araştırma takımının geliştirdiği yeni görüntüleme yöntemi de bunu hedefliyor.

“Bir atardamara ışık tutuyor ve bu damara, o ışığı emebilen belli tipte parçacıklar naklediyoruz” diyor Mühendislik Fakültesi’nde çalışan yardımcı profesör Bryan Smith. “Yayılan bu enerjinin sonucunda parçacıklar, bize kelimenin tam anlamıyla bağırıyor. Bunları tespit ederek 3 boyutlu görüntüler oluşturabiliyoruz.”

Aslında bu ses sinyali, insan kulaklarıyla duyulamıyor fakat bir ultrason cihazının ses dönüştürücüsüyle kolayca yakalanabiliyor. Smith ve meslektaşları sayesinde bu yöntem, inme ve kalp krizlerine yol açabilen damar tıkanıklığı plaklarının doğrudan görüntülenmesinde kullanılabiliyor.

Araştırmacıların yeni yöntemi fareler üzerinde göstermesi, teknolojinin insanlarda kullanım amacıyla geliştirilmesine yönelik atılan bir adım. Takım, bulguları Advanced Functional Materials bülteninde sundu.

Matt Davenport/Michigan Eyalet Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz