En Düşük Polen Miktarı Saat 4 ile Öğlen Arasında

0
Fotoğraf: Wolfgang Hasselmann/Unsplash

Yürütülen yeni bir çalışmada, en düşük polen miktarının sabah saat 04:00 ile öğlen arasında; en yüksek seviyenin ise saat 14:00 ile 21:00 arasında olduğu görülmüş.

Polene alerjiniz varsa, polen sezonunda dışarıya çıkmak için hangi saatlerin daha iyi olduğunu muhtemelen merak etmişsinizdir. Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Koleji’nin (ACAAI) bu seneki Yıllık Bilimsel Toplantısı’nda sunulan yeni çalışmada, polen alerijisinden kaçınmak için sabahın erken saatlerinin öğleden sonradan daha iyi olduğu ileri sürülüyor.

ACAAI üyesi, alerji uzmanı ve çalışmanın baş yazarı Dr. Stanley Fineman, “Alerjisi olan insanların günün hangi saatlerinde polen miktarının daha yüksek olduğunu bilmeleri faydalı olabilir” diyor. “Otomatik gerçek zamanlı polen görüntüleme sensörü kullanarak, Atlanta şehrinin üç bölgesindeki saatlik polen seviyelerini bir hafta boyunca ölçtük. Düşük polen seviyelerinin sabah saat 04:00 ile öğle arasında, yüksek seviyelerin ise saat 14:00-21:00 arasında oluştuğunu bulduk.”

Dr. Fineman, “Her ilkbahar ve sonbaharda polen alerjisinden dolayı ciddi ızdırap çeken hastalar görüyorum. Polen sezonunda polenin etkisini azaltmak için çeşitli yöntemler var; ör. camları kapatmak, ayakkabıları ve polen dolu kıyafetleri çıkarmak ve evinize girdiğinizde çamaşırlarınızı makinaya atmak gibi. Açık hava aktivitelerini seven biriyseniz, polen miktarının hangi saatlerde en düşük olduğunu ve hangi saatlerin dışarıda durmak için en iyi saatler olduğunu bilmeniz gerekiyor. Hava durumu uygulamaları ve internet siteleri, yaşadığınız bölgedeki polen seviyelerini takip etmek açısından güzel bir yöntem.”

Bulgular Annals of Allergy, Asthma & Immunology bülteninde sunuldu.

Kaynak: Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Koleji. Çeviren: Leyla Dönmez.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz