En Önde Giden COVID-19 Aşısı Son Aşamaya Geldi, Olumlu Sonuçlar Yayımlandı

0
8880
NIAID-RML

ABD’li biyoteknoloji şirketi Moderna, dün yaptığı açıklamada COVID-19 aşısına yönelik insanlar üzerinde yürüttüğü deneylerin 27 Temmuz’da son aşamaya ulaşacağını aktardı. Umut vadeden ilk sonuçlar ise önemli bir bültende yayımlandı.

Bu 3. Aşama deneyine ABD’den 30.000 denek katılacak. Deneklerin yarısına 100 mikrogram dozlarda aşı verilecek ve diğer yarısı da kontrol amaçlı kullanılacak.

Deney, aşının güvenli olup olmadığını ve SARS-CoV-2 virüsünün bulaşmasını önleyip önleyemediğini göstermek veya (virüs hâlâ bulaşırsa) enfeksiyonun belirti gösterecek kadar ilerlemesini önleyip önlemediğini belirlemek üzere tasarlanmış.

Eğer denekler belirti gösterir ve aşı ciddi COVID-19 vakalarını durdurursa, yine de başarılı olmuş sayılacak.

Klinik deneylerin gösterildiği clinicaltrials.gov sitesine göre araştırma, 27 Ekim’e kadar devam edecek.

Duyurudan önce New Egland Journal of Medicine bülteni, dün Moderna’nın aşı deneyinin ilk aşamasında elde edilen sonuçları yayımladı. Sonuçlar, ilk 45 katılımcının tamamında virüse karşı antikor oluştuğunu gösteriyor.

Şu an orta aşamada bulunan Moderna’nın, 13.2 milyondan fazla insana bulaşan ve 570.000 kişinin ölümüne yol açan koronavirüse karşı küresel aşı bulma yarışında lider konumda olduğu düşünülüyor.

Çin’in SinoVaç aşısı da 2. aşamada.

Rus haber ajansı TASS, Pazar günü Rusya’daki araştırmacıların bir aşı üzerinde yürütülen klinik deneyleri tamamladıklarını ancak verilerini paylaşmadıklarını duyurdu.

Bilim insanları, piyasaya çıkacak ilk aşıların en etkili veya en güvenli aşılar olmayabileceğini söyleyerek uyarıyor.

Issam Ahmed/Fransa Haber Ajansı. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here