En Son Fırlatılan Soyuz, UUİ Mürettebatını Sadece 3 Saatte Taşıdı. Eskiden Günler Sürüyordu

0
1594

Çarşamba günü üç kişilik bir mürettebat, Rus yapımı bir roket ile sadece üç saat süren rekor yolculuğun ardından Uluslararası Uzay İstasyonu’na başarılı bir şekilde ulaştı.

SpaceX programıyla Birleşik Devletler’den tekrar mürettebatlı uçuşların gerçekleştirilmesi ve bu durumun iki ülke arasında yeni bir uzay yarışı dedikodularını doğurmasıyla birlikte; iki Rus kozmonot ile bir NASA astronotu taşıyan Soyuz uzay aracı görevi, Rusya uzay ajansı Roscosmos için muazzam önem taşıyordu.

Roscosmos, “Uluslararası Uzay İstasyonu’na yapılan uçuşlarda yeni bir rekor kırıldı; Soyuz MS-17’nin fırlatılışından kenetlenmesine kadar geçen toplam süre üç saat üç dakika oldu” diyor.

Uzay mekiğinin 2011 yılında emekliye ayrılmasından bu yana, ABD’li astronotları UUİ’ye götürüp getirme işini Roscosmos yürütüyordu.

Roscosmos’tan Sergey Rizikov ve Sergey Kud-Sverçkov ile NASA’dan Kathleen Rubins, Rusya’nın işlettiği ve Kazakistan’da bulunan Baykonur uzay üssünden Çarşamba günü 08:45’te fırlatılmıştı.

UUİ’ye yapılan yolculuklar genelde altı saat sürüyor; bu süre, 2013’e kadar iki gün süren yolculuklara göre büyük bir gelişme niteliğinde.

Çarşamba günkü mürettebatlı yolculuk, istasyona sadece ikmal taşınan görevlerin rekorunu bile geride bıraktı.

Daha önce sadece mürettebatsız bir Progress kargo gemisi, kenetlenmeden önce iki dönüş gerektiren bu profili kullanmıştı.

SpaceX’in 30 Mayıs’ta fırlattığı mürettebatlı Dragon Endeavour uzay aracı ise yörüngeye ulaştıktan yaklaşık on dokuz saat sonra UUİ ile başarılı şekilde kenetlenmişti.

Fransa Haber Ajansı. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here