Dünya’nın ‘Çorak’ Çölleri, Aslında Yüz Milyonlarca Ağaç Barındırıyor

0
2230

Görünürde çorak olan Sahel ve Sahra çölleri, ilk bakışta az miktarda yeşillik barındırıyor. Fakat uydu görüntüleri ile derin bilgisayar öğreniminin birleştirilmesi, farklı bir manzara ortaya çıkarıyor.

Aslında 1.8 milyar ağaç, Batı Afrika’daki Sahra ve Sahel çöllerinin bazı kısımlarına ve alt nemli bölge isimli alana dağılmış durumda. Daha önce gözden kaçan bu zenginlik, araştırmacıların söylediğine göre bu gibi doğal yaşam alanlarına yönelik önceki varsayımları tersine çeviriyor.

Çalışmanın baş yazarı Martin Brandt, “Sahra çölünde bu kadar fazla ağaç yetiştiğini görünce çok şaşırdık” diyor.

“Elbette hiç ağacın bulunmadığı geniş alanlar var ancak yüksek bir ağaç yoğunluğuna sahip bölgeler de var. Kum tepelerinin arasında, orada burada bazı ağaçlar yetişiyor” diye ekliyor Kopenhag Üniversitesi’nde yardımcı coğrafya profesörü olan Brandt.

Yapılan bu ölçüm, araştırmacılar ile çevrecilere orman kaybıyla mücadelede ve karadaki karbon depolarının daha isabetli ölçülmesinde yardımcı olacak veriler sunuyor.

Araştırma üzerinde çalışan ve NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde programcı olan Jesse Meyer, “Bu gibi veriler; koruma, iyileştirme, iklim değişikliği ve buna benzer şeylerde başlangıç çizgisi belirlemek açısından çok önemli” diyor.

“Bir, iki veya on yıl içinde bu çalışma tekrarlanabilir ve canlandırma ile orman kaybını azaltmaya yönelik çabaların etkili olup olmadığı görülebilir.”

Fransa Haber Ajansı. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here