En Uygun D Vitamini Seviyesi İçin Güneşe Maruz Kalma Miktarı

0
36
Güneş kremi sürme zamanı. Fotoğraf: College London Üniversitesi

PNAS bülteninde yayımlanan ve cilt örnekleri üzerinde yürütülen yeni çalışmaya göre, en uygun D vitamini sentezi için maruz kalınması gereken güneş miktarına yönelik yayımlanan önceki rehberlerin güncellenmesi gerekiyor.

King’s College London üniversitesinde çalışan araştırmacıların yürüttüğü çalışmada, insan cildinin güneş ışığı altında D vitamini üretmesi için maruz kalması gereken en uygun morötesi ışınım (UVR) dalga boyları test edilmiş.

Güneş ışığından gelen UVR, güneş yanığına ve cilt kanserine sebep oluyor. Fakat aynı zamanda, sağlıklı kemik gelişimi ve bakımı için gerekli olan D vitaminin en önemli kaynağı konumunda.

Güneş ışığına maruz kalmaya yönelik sağlık tavsiyelerinde hem tehlikeler hem de faydalar hesaba katılıyor. Güneş ışığına maruz kalmaktan kaynaklanan olası tehlike ve faydaların hesaplanması basit bir konu değil çünkü UVR maruziyetinin sonuçları, güneşin UVR tayfındaki dalga boyunda önemli miktarda değişiyor. Örneğin güneş UVR’si, kısa UVB dalga boyunun %5’inden daha azını barındırıyor fakat bu miktar, güneş yanığı tepkisinin %80’den fazlasından sorumlu. Güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan her sonuç, kendine özgü dalga boyuna tabi.

Belli UVB dalga boyları ile D vitamini üretimi arasındaki bu ilişki, cilt örneklerinde otuz yıldan fazla süre önce belirlenmiş (laboratuvar ortamında). Fakat çok iyi anlaşılmayan bu bulgular, doğrulukları konusunda da şüphe çekmiş. Söz konusu şüpheler, güneşe en uygun maruz kalma seviyesine yönelik fayda/tehlike hesaplamalarını riske atıyor.

 

 

 

 

Kaynak: King’s College London. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here