Eşler, Hastalıkta ve Sağlıkta Gerçekten de Beraber

0
19
Fotoğraf: Hector Reyes/Unsplash

Hollanda ve Japonya’daki evli çiftlerin incelendiği yeni araştırmaya göre bir çiftin sağlığı, şaşırtırıcı derecede birbirine bağlı durumda.

Çalışmada eşlerin, yaşam tarzı alışkanlıklarının yanında vücut şekli, tansiyon ve hatta bazı hastalıkların görülme oranında bile yüksek derecede benzerlik sergilediği keşfedilmiş.

Evlilik söz konusu olduğunda, “tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş” sözü nispeten doğruluk kazanıyor. Daha önce yapılan araştırmalarda benzer sosyal sınıfa, eğitim seviyelerine, etnisiteye ve kiloya sahip insanların çekimine kapıldığımız bulunmuş. Bilimsel ismi atılgan eşleşme olan bu durum, eşlerin genetik açıdan sıklıkla benzer olduğu anlamını taşıyor. Araştırmacılar böylelikle farklı çevresel etmenleri daha detaylı şekilde araştırabiliyor.

Japonya’daki Tohoku Tıbbi Megabank Projesi ve Hollanda’daki Yaşam Hatları çalışmasından veri toplayan araştırmacılar, Japonya’daki 5.391 çifti ve Hollanda’daki 28.265 çifti incelemişler.

Her iki ülkedeki çiftler de sigara, içki, kilo, bel çevresi ve vücut kitle endeksi gibi benzer fiziksel özellikler ile yaşam şekillerini paylaşıyormuş. Araştırmacılar verileri daha derinlemesine incelediğinde, çiftlerin birbiriyle uyumlu tansiyon, kolesterol ve trigliserit seviyeleri taşıdığını belirlemiş. Dahası; yüksek tansiyon, diyabet ve metabolik sendrom vakalarının da birbiriyle ilişkili olduğu bulunmuş.

Çalışma Atherosclerosis bülteninde yayımlandı.

 

 

 

 

Kaynak: Tohoku Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here