Enfeksiyon Kapan Arılar, İyileştirici Çiçekler Arıyor

0

Yeni bir çalışmanın söylediğine göre bir bağırsak paraziti sebebiyle hastalanan arılar, tedavi edici özelliğe sahip nektar ve polen içeren çiçekleri ziyaret etme eğiliminde oluyorlar. Arı nüfusunda yaşanan mevcut azalma, faydalı bitkiler yoluyla yavaşlatılabilir.

Önceki bir araştırmada bulunduğuna göre, çiçek nektarında bulunan iridoit glikositler veya ikincil metabloitler, arılarda bulunan genel parazitleri azaltıyor. Bu çalışmada Vermont Üniversitesi, Dartmout Üniversitesi ve Colorado-Boulder Üniversitesi’ndeki bilim insanları, Kuzey Amerika’nın doğusunda bulunan arıların sık sık uğradığı sulak bir bitki olan kaplumbağakafası bitkisinde yer alan iki iridoit glikositinin (avkubin ve katalpol) yoğunluğunu artırdılar. Bitkilerin yarısına yüksek yoğunlukta iridoit glikositi verilirken, diğer yarısının iridoit glikosit miktarları şekerli su ile seyreltildi.

Araştırmacıların bulduğuna göre parazitli arılar (üreme ve yem bulma komplikasyonlarından muzdarip olanlar) en yüksek iridoit glikosit yoğunluklarına sahip olan çiçekleri tercih etti. Araştırmacıların elde ettiği sonuçlar, Ecology bülteninde yayınlandı.

Eskiden Dartmouth’ta yer alan Kuzey Karolina Devlet Üniversitesi fakülte üyesi ve çalışmanın baş yazarı olan Rebecca Irwin, Phys.org’a şöyle konuştu: “Arıların, parazit kaptıkları zaman ikincil metabolit bileşenlerine sahip yararlı bitkileri tüketme oranlarını en yüksek dereceye çıkarmak için  yiyecek arama davranışlarını değiştirerek, kendilerini tedavi ediyor olabileceklerini gösterdik.”

Araştırma takımı, arıların ayrıca en yüksek iridoit glikosit nektar yoğunluğuna sahip bitkilerden diğer bitkilere daha çok polen taşıdıklarını buldular.

Çalışmanın baş yazarı, şimdi Vermont Üniversitesi’nde olan eski bir Dartmouth öğrencisi Leif Richardson şöyle söylüyor: “İkincil metabolitler çiçek nektarı ve çiçek poleninde yaygın şekilde bulunur fakat işlevleri pek anlaşılmış değil. Bu çalışmada bu bileşenlerin, sadece polen taşıyanları değil, aynı zamanda onların doğal düşmanlarını kapsayan karmaşık etkileşim çemberleri aracılığıyla bitki üremesini etkileyebileceğini gösteriyoruz.”

Tozlaşma işlemi için hayati öneme sahip olan arıların sayısı, doğal alan yıkımı, böcek zehri kullanımı ve hastalıklar sebebiyle dünya çapında azalma gösteriyor. ABD Çevre Koruma Dairesi, 2015 yılında yılın belli dönemleri boyunca gözetimli arı nüfusunu korumak için böcek öldürücü kullanımına yeni kurallar koydu.

Tasarı, Obama yönetiminin Ulusal Bal Arılarının ve Diğer Tozlaştırıcıların Sağlığını Destekleme Taktik Programı’nın bir parçasıydı.

 

 

 

 

Russia Today

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz