Proxima b’nin Dünya Benzeri Bir Atmosferi Varsa Yaşanabilirliği Olabilir

1
140

En yakın komşu yıldızımızın yörüngesinde dolaşan ikinci bir dünya olabilir ve yeni simülasyonlara göre burası yaşam için rahat koşullara sahip olabilir.

Bir sanatçının Dünya’dan sadece 4.2 ışıkyılı uzaklıktaki Proxima b ötegezegeninin canlandırması. ESO/M. Kornmesser

Proxima b’nin kabaca Dünya boyutlarında kayalık bir ötegezegen olduğu ve yıldızının yörüngesinde seyreden bu ötegezegenin teorik olarak suyun göller ve akarsular meydana getirebilmesi için ortamın ne çok soğuk ne de çok sıcak olduğu varsayılan yaşanabilir bölgede olduğu düşünülüyor.

Kulağa hoş geliyor fakat hala Proxima b hakkında bilmemiz gereken birkaç şey var. Bir atmosfere ya da suya sahip olup olmadığını dolayısıyla da sıcaklıkların nasıl olduğunu, varsa atmosferini yıldız alevlenmelerinden koruyan bir manyetik alanının olup olmadığını, belki de yıllar once kömür gibi yanıp yanmadığını bilmiyoruz.

Exeter Üniversitesi’ndeki bilim insanları, birkaç farklı senaryonun nasıl oynatılabileceğini görmek için Proxima b verilerini genellikle Dünya’daki iklim değişikliğini modellemek için kullanılan Met Office Birleşik Modeli’ne aktardılar.

Proxima b’nin Dünya benzeri veya sadece azot ve karbondioksitten oluşan daha basit bir atmosfere sahip olması durumunda, sıvı suyu desteklemek için rahat bir sıcaklığın muhafaza edilme şansı olduğunu buldular.

Bu sonuçlar, bilim adamları simülasyona birkaç teorik anahtarı fırlattığında bile geçerliliğini korudu. Proxima b yörüngesinde seyrettiği yıldızına çok yakın konumda dönüyor, bu da bir tarafının sürekli olarak ışık kaynağıyla yüzyüze kalırken diğer tarafının karanlık ve soğuk kaldığı anlamına geliyor. Bu senaryoda bile sıcak tarafı maksimum 62 derece Fahrenayt olarak ortaya çıktı. Soğuk taraf ise yaklaşık -190 derece, dolayısıyla burası gelecekteki kolonilerimizi oluşturmak için en uygun yer olmayabilir.

Benzer şekilde, Proxima b’nin Merkür benzeri bir yörünge dışmerkezliğine sahip olması durumunda, yani güneşin etrafında her iki defa döndüğünde kendi ekseni üzerinde üç kez dönerse bazı bölümleri hala suyu destekleyebilir. Tabi Dünya benzeri bir atmosferi varsa…

Bu sonuçlar diğer iklim modellerinin öne sürdüğü ile aynı şekilde sıralanıyor, ancak hala bu ötegezegende neler olup bittiğini bilmiyoruz. Öğrenmek için küçük uzay gemileri göndermek zorunda kalabiliriz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here