Erkek mi Olacak Yoksa Kız mı? Babanın Genlerinde Yazıyor

0
7151
Frank May / NTB scanpix

Newcastle Üniversitesi’nde yapılan ve binlerce aileyi kapsayan bir çalışma, çocuklarının cinsiyetini çözmelerinde müstakbel ebeveynlere yardımcı oluyor.

Üniversitede araştırmacı bilim insanı olan Corry Gellatly’nin yaptığı çalışma, erkeklerin daha fazla erkek ya da daha fazla kız çocuk sahibi olma eğilimini ebeveynlerinden kazandığını gösteriyor. Yani çok sayıda erkek kardeşi olan bir erkeğin erkek çocukları olması daha muhtemel iken, çok sayıda kız kardeşi olan bir erkeğin de kız çocuklarının olması daha muhtemel.

Araştırma, Kuzey Amerika ile Avrupa’daki 556.387 insana ait bilgilerin yer aldığı ve 1600’lere kadar uzanan 927 aile ağacı üzerinde yapılan bir çalışmayı kapsıyor.

Gellatly, şöyle açıklıyor: “Bu aile ağacı, çocuğunuzun erkek ya da kız olma ihtimalinin kalıtımla geldiğini gösterdi. Artık, bir erkeğin erkek kardeşi daha fazlaysa çocuklarının erkek olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu fakat kız kardeşleri daha fazlaysa, kız çocukları olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu biliyoruz. Fakat kadınlarda bunu tahmin edemiyorsunuz.”

Erkekler bir bebeğin cinsiyetine, spermlerinin bir X veya Y kromozomu taşıyıp taşımadığına göre karar veriyor. Bir X kromozomu, annenin X kromozomuyla birleşip kız bebek (XX) meydana getiriyor ve Y kromozomu da anneninkiyle birleşip erkek meydana getiriyor (XY).

Newcastle Üniversitesi/ScienceDirect. Ç: O.Z.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here