Erteleme Alışkanlığı, Kalp Sorunlarına Neden Olabilir

0

Yeni bir çalışmanın bulduğuna göre, ertelemeye yatkın olan insanlar daha fazla kalp damar hastalığı ile yüksek tansiyon tehlikesine sahip ve çalışmanın öne sürdüğüne göre müdahale etmek ve daha iyi farkındalık ile etkiler en aza indirilebilir. 

heart_diseccion

Artan sayıda araştırmanın gösterdiğine göre kişilik özelliklerinin sağlık üzerinde zararlı bir etkisi olabilir, bu yüzden Kanada Quebec’teki Bishop’s Üniversitesi’nden psikolog Fuschia M. Sirois’in liderlik ettiği bir takım, erteleme alışkanlığının sağlığınız için kötü olup olmadığına bakmak istedi. Zaten önceki çalışmalar ertelemenin bir dizi stres kaynaklı sağlık sorunuyla bağlantılı olduğunu öne sürmüştü, bunlar arasında baş ağrıları, sindirim sorunları, nezle ile grip ve uykusuzluk da bulunuyor, ayrıca bunu sık sık yapanlar sağlıklarının zayıf olduğunu bildiriyorlar, fakat uzun dönemli sağlık etkilerinin de davranışla ilişkili olup olmadığını görmek istiyorlardı.

Takım erteleme alışkanlığını bir kişilik özelliği olarak (sadece can sıkıcı bir alışkanlık değil) tanımladı. Gereksiz erteleme ve kaçınma, bir kişinin doğrudan bir karşılığa sahip olmayan zorlu ve bıktırıcı görevlere verdiği devamlı tepki haline geldiği zaman bu durum ortaya çıkıyor. Journal of Behavioural Medicine dergisinde şöyle yazdılar: “Ertelemenin nispeten sabit bir özellik olduğu görüşünü destekleyerek, 300’den fazla aynı cinsiyetli ikiz ile yapılan davranış genetiği araştırmasının gösterdiğine göre, Genel Erteleme Ölçeği ile ölçüldüğü üzere, erteleme alışkanlığı orta derecede (yüzde 46) bir kalıtsallığa sahip ve ilişkili bir özellik olan dürtüsellikten soytürel (fenotipik) seviyede farklı.

Araştırmacılar bu etkiyi sınamak için 980 gönüllü topladı ve bunları ‘sağlıklı’ ile yüksek tansiyon ve/veya kalp damar hastalığı olanlar şeklinde ayırdı. Temel nüfus özellikleri ve tıbbi geçmişlerinde küçük bir sınava sokulduktan sonra, bir dizi varsayımsal senaryoda kişinin erteleme seviyesini sınayan ve erteleme alışkanlığının bir kişilik özelliği olarak ölçümünde geniş şekilde kullanılan Lay’in Genel Erteleme ölçeğini tamamlamaları istendi. “Sürekli yarın yapacağımı söylüyorum” ve “bazı zaman sınırlarına hazırlanırken sıklıkla başka şeyler yaparak zamanı boşa harcıyorum” gibi cevaplar değerlendirilerek bir kişinin önemli görevleri tamamlamayı ertelemeye olan eğilimi belirlendi.

Sonuçları belirleyen takım, alışkanlık olarak erteleyenlerle kalp rahatsızlığı teşhisi olanlar arasında bir bağlantı buldu. Söylediklerine göre bağlantının daha iyi anlaşılması, sağlık çalışanlarına bu kişisel özelliğe sahip insanlarla çalışmakta yardım ederek onların sağlık tehlikelerine yol açabilen davranışların daha fazla farkında olmalarını sağlayabilir ve etkilerini azaltmak için yöntemler tavsiye edebilir. Takım şu sonuca varıyor: “Nedensellik sorusu bir yana, mevcut bulgular erteleme alışkanlığı ile yüksek tansiyon ve kalp damar hastalığı arasında bağlantı göstererek bunun bir savunmasızlık etmeni olabileceğini öne sürmesi bakımından ilk olma özelliği taşıyor.”

Bu özelliğin neden sağlık sorunlarına bağlanabileceği sorusu henüz tartışılmadı, fakat NYMag’den Melissa Dahl bazı önerilere sahip “Alışkanlık olarak erteleyen insanlar muhtemelen egzersiz veya sağlıklı beslenme gibi sıkıcı işleri başlarından savabilir ve bunlardan kaçınmak elbette ki kalp rahatsızlığı gibi kronik sağlık sorunlarına yol açabilir. Ve daha önce bir şeyi ertelemiş olan birisinin bildiği gibi, istenmeyen işleri erteleyen insanlar sonuçta bu işleri yine yapmak zorundadırlar ve yaptıkları zaman, gereğinden fazla stres altında olacaklardır çünkü işi bitirmek için kendilerine daha az zaman bırakmışlardır. Stres ve vücudun iltihap tepkileri üzerindeki zararlı etkisi ayrıca kalp rahatsızlığına katkı yapabilir.

Yukarıdakilerin hepsinin aşağı yukarı doğru geldiği birisi olarak, dosdoğru spor salonuna hücum edeceğim… ilk olarak daha eğlenceli olan şeyleri yaptıktan hemen sonra.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz