Ertelemeden Kaçınmanın En İyi Yolu

0
Fotoğraf: Aron Visuals/Unsplash

Ertelemenin zaman kaybı olduğunu söyleseler de, aslında zaman kaybı olan şey son teslim tarihleri.

Otago Üniversitesinde yürütülen yeni bir çalışmaya göre birinin size bir şeyde yardım etmesini istiyorsanız, en iyisi hiç son teslim tarihi belirlememek. Fakat teslim tarihi belirlerseniz de bunu kısa tutun.

Otago Üniversitesi İşletme Fakültesi İktisat Bölümünde çalışan Profesör Stephen Knowles ve diğer eş yazarlar, Economic Inquiry bülteninde yayımlanan araştırmaları için bir görevin tamamlanmasında son teslim tarihinin etkisini test etmişler.

Katılımcılar, yapılan bir bağışın yardım derneğine gönderileceği çevrim içi bir anketi tamamlamaya davet edilmiş. Deneklere yanıt vermeleri için ya bir hafta, ya bir ay süre verilmiş ya da hiç süre sınırı verilmemiş.

Profesör Knowles, kendisi ve Otago Üniversitesi İktisat Bölümünde çalışan Dr. Murat Genç’in de yer aldığı araştırma takımının bu çalışmayı derneklerin daha fazla para toplamasına yardımcı olmak için başlattığını söylüyor.

Fakat sonuçlar, birisinin başkasından yardım istediği herhangi bir durumda da uygulanabilir. Profesör Knowles, bu duruma örnek olarak iş yerindeki bir meslektaşınızdan yardım istemeyi veya eşinizden sizin için bir şey yapmasını istemeyi veriyor.

Çalışmada, ankete verilen cevapların bir aylık süre sınırında en düşük olduğu, son teslim tarihi belirlenmediği zaman ise en yüksek olduğu bulunmuş.

Süre sınırı olmadığında ve bir haftalık süre sınırı olduğunda pek çok katılımcı erken yanıt verirken, uzun bir süre sınırının ise insanlara erteleme fırsatı sağlayıp daha sonra unutmalarına sebep olduğu görülmüş.

 

 

 

 

Kaynak: Otago Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz